Umíte kašlat?

Tahle otázka mě napadla při ranní procházce, během které jsem se krásně rozdýchala a hodně toho vykašlala. Asi jako většina lidí v tomto obdobím bojuji s nachlazením a o to víc, protože se mi blíží třetí očkování na Covid. 

Šla jsem se hned po probuzení se psem projít, akorát svítalo. Ty ranní barvičky, čerstvý vzduch a ticho mám moc ráda. Soustředila jsem se na svůj dech – nádech nosem, výdech ústy. Takhle po ránu je člověk nejvíc zahleněný. V noci, kdy ležíte v horizontální poloze, vám všechny hleny stečou dolů.. Já to mám teď ještě ztížené, že v době těhotenství jsou sliznice hodně prokrvené a navíc nemůžete ani používat moc preparátů na rýmu a kašel.

Ranní procházka

Možná si říkáte, co to je za otázku, jestli umíte kašlat. Jasně, že každý umí kašlat. Vždyť je to automatická akce, kterou naše tělo provede, když se potřebuje zbavit hlenu. Ale jste si jistí, že vždy něco vykašlete?

Neproduktivní kašel je vyčerpávající, navíc pak dráždí k dalšímu kašli a dostáváte se do začarovaného kruhu. Pokud máte suchý dráždivý kašel, snažte se ho spíše potlačit, prodýchat, napít se. Využít můžete autogenní drenáž.

Autogenní drenáž

Autogenní drenáž, je technika, kterou jsem se naučila ve škole při respirační fyzioterapii, od té doby ji vždy při nachlazení využívám a to i u dětí. Vlivem dýchání a jemných vibrací se hlen posune z periferie plic, tedy plicních sklípků a průdušinek do průdušek, odkud ho pak snadněji vykašlete.

Rovně se posaďte, nadechněte nosem, v závěru nádechu zadržte dech a následně vydechněte ústy do maximálního výdechu, který už nebudete slyšet, ale stále vydechujte. Na chvíli opět zadržte dech. Zkuste postup několikrát opakovat. Ucítíte nutkání ke kašli. Ale místo toho, abyste zakašlali, proveďtě třikrát hluboký rychlý výdech s otevřenými ústy, tzv. huffing. Pak teprve zakašlete. Vykašlaný hlen VŽDY vyplivněte.

Pohyb hlenu ještě podpoříte lehkou vibrací. Vždy je lepší, když zainstruujte člena rodiny, ale zvládnete to i sami. Umístěte si ruce na různá místa na hrudníku, ideálně tam, kde cítíte hlen a rukama lehce při výdech zavibrujte. Touto mírnou vibrací se hlen odlepí a může se pohybovat směrem ven. Ve videu zde >> máte názornou ukázku.

Autogenní drenáž využívám i u dětí, hlavně když vidím, že se jim prostě nedaří vykašlat. Chvíli to vydrží takto dýchat a já jim přitom vibruji na hrudníku. Ale huffing se mi jim ještě vysvětlit nepovedl. Pokud máte jiné respirační onemocnění , zkonzultujte tuto techniku se svým lékařem.

Autogenní drenáž

Vysmrkej se!

Nejúčinnější prevencí proti kašli, je pořádně smrkat, ne popotahovat :-). Většinou kašel vznikne z rýmy, protože hleny, které nevysmrkáte stečou do periferie. Obzvláště v noci, proto se doporučuje podkládat si více pod hlavu.

Smrkání může být problém u dětí. Ty šikovnější jsou schopny se vysmrkat od dvou let. Náš Miky teda smrkání stále nezvládá, radši se nechá ještě několikrát denně odsát. Dneska už jsem se rozhodla, že ho to prostě nějak naučit musíme. Vyčetla jsem pár tipů, jak na to. Tady je máte:

TIP
  • Nádech x výdech
    Nejprve si musí uvědomit, co je nádech a co výdech.
  • Foukání ústy
    Ústy foukejte do papírového kapesníku, ať vlaje a následně do pingpongového míčku, můžete si zahrát fotbal;)
  • Foukání nosem
    Co jste trénovali úste, zkuste nosem
  • Hurá smrká
    Teď to uvést do praxe 😉

Už jste si zkusili propláchnout nos?

Naším velkým pomocníkem při rýmě, je konvička na výplach nosu. Teplou vodou se solí si proplachujeme nos. Nakloníte hlavu, hrdlo konvičky si vložíte do nosní dírky. Necháte téct vodu jednou dírkou tam, druhou ven a samozřejmě vyměníte. Teplá slaná voda, hleny uvolní a výborně se vysmrkáte. Je pravda, že občas mám pocit, že mi voda natekla až do mozku :D. Ale když máte hodně ucpaný nos a trochu trpělivosti, úplně cítíte, jak se vám zátka uvolňuje a začne kapat voda :-). Kdo nevyzkoušíte, ošidíte se;)

Proplachování nosu

Proti nachlazení můžete také bojovat aromaterapií. Osobně mám výbornou zkušenost se silicemi od firmy Ellinor, které jsou jemné a čisté. S touto firmou spolupracuji již několik let, protože jsem u autorky jejích silic Jany Hašplové absolvovala kurz Masáže kojenců. Mezi rýmičkové silice patří jedle, eukalyptus, máta a další. Více si můžete přečíst v aromalékárničce. Inhalovat je můžete pomocí aromalampy, či v koupeli.

Zbavte se nachlazení efektivně a rychle 😉

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.