Velikonoční zamyšlení

Velikonoce miluju, ostatně jako všechny svátky. Líbí se mi, že za námi chodí známí, se kterými aspoň jednou v roce prohodím pár slov a potěší mě, že si na mě vzpomenou.. 

Baví mě sledovat, jak každý Velikonoce vnímá jinak. Tyhle svátky málo koho nechávají chladným. Jedni je milují, druzí nenávidí. Vypozorovala jsem, že se v tomhle ohledu lidé dělí na 4 skupiny.

  • NADŠENCI – S nadšením očekávají Velikonoce. Připravují výzdobu, barví kraslice, obarvují vajíčka, pečou kde co, dětem připraví pomlázku a těší se na velikonoční pondělí. Mají radost, když k nim chodí koledníci a rádi si s nimi popovídají.
  • DODRŽOVAČI – extra Velikonoce neprožívají, ale tradice dodržují, koledníky přijmou, beránka a mazanec koupí. Ale jsou rádi, že je v poledne konec.
  • UŽÍVAČI – využijí 5 dni volna a buď ujedou někam pryč nebo si zvelebují domov či zahradu.
  • ODMÍTAČI– nenávidí Velikonoce, jsou to pro ně stupidní svátky. Nic nepřipraví, radši někam ujedou nebo se doma zamknou. Tihle lidé, řekla bych, že spíš ženy, nesnáší hlavně vyšlehávání. Přijde jim to zlé a vůbec nechápou, proč vznikla takováhle tradice.

Moje kamarádka tenhle zvyk bytostně nenávidí. Mně v rozumné míře přijde hezký. Líbí se mi, když přijdou Marušky kamarádi, řeknou koledu a Maru něžně vyšlehají. Stejně tak mám radost, když si na mě vzpomenou moji kamarádi.

Asi jsem nikdy nezažila, že by mě někdo brutálně seřezal. Na druhou stranu, chápu, když některé holky po Velikonocích měly modřiny, že těmhle svátkům neholdují. Hlava mi nebere, kde se v těch klukách pak bere ta zlost, že mají potřebu holky trestat?

Vyšlehávaní vnímám naopak jako projev lásky a přátelství. Toho že si na mě můj přítel, známý vzpomene. Věnuje mi myšlenku a čas. To je přeci hezké, ne?

Když jsem byla malá, jezdili jsme s rodinou na Velikonoce k babičce na Skalsko. Nechávali tam hodovat i nás holky. Ve druhé třídě nám to zatrhli. Těžce jsme to nesly, ale i tak jsme tam jezdily i přes pubertu. Velikonočnímu řádění svých spolužáků jsem tedy byla ušetřena.

Vždy za mnou hned poránu přijel přítel s kamarády a ještě za střízliva mě symbolicky vyšlehali. My si pak se sestřenkami užily dopoledne.

Do jaké skupiny se řadíš ty?

Já se rozhodně řadím mezi NADŠENCE a UŽÍVAČE. Peču kde co, k velkému nadšení mého manžela. Ten mi stále říká, ať se na to vykašlu, že to nestíhám. Ale já chci a na co si CHCI si čas vždycky najdu jen s nejistým výsledkem. 

Na perníčky jsem neměla koření, udělala jsem si tedy vlastní. Nakonec jsem je připálila. Mazanec se mi rozlezl, na jidáše jsem neměla med k závěrečnému pomazání. Jsem zvědavá, jak dopadne beránek. 

Nadšení mi nechybí 😂 Tradice miluju a co máme děti snažím se je dodržovat, i když trochu zapochodu. Díky skupině Akční ženy jsem otevřela knížku NAŠE TRADICE, ze které holkám dávám tipy.

Líbí se mi zvyky našich předků. I když moderní je východní učení, jóga a ajurvéda. Ode mě o meridiánech a asánách zatím neuslyšíte. Jsem prostě Slovanka.

Krásné Velikonoce všem, Marketa

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.