Můj příběh

Jako fyzioterapeutka a máma cítím, že mým posláním je vás motivovat k aktivnímu přístupu ke svému tělu, Dopřejte pohyb sobě i svým dětěm.

Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma.

Kdo vlastně jsem 😉

 Jmenuji se Markéta Hasoňová. Řídím se heslem: Všechno jde, když se chce…Toto motto razím posledních pár let a posledních pár měsíců obzvlášť. Ve své práci fyzioterapeutky se snažím lidi vést k aktivnímu přístupu k sobě samému, motivuji je k pohybu a k péči o svou tělesnou schránku. Dělám, co mě baví, co jsem v roce 2010 vystudovala na 3.a 2.lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (a na mnoha kurzech). Díky tomu se cítím prospěšná společnosti. Tím, že se snažím motivovat ostatní, makám také sama na sobě. Pravidelně cvičím, trávím hodně času na čerstvém vzduchu a i v současném těhotenství se cítím  skvěle.

Jak můj přístup změnila doba covidová

Než začala doba covidová, nedokázala jsem si úplně vyšetřit čas sama pro sebe, rodina, práce a skupinové lekce, dětské kroužky atd. Ale pak se to změnilo. V březnu loňského roku se prakticky veškeré služby zavřely. I my jsme na pár dní zavřeli rehabku. Najednou jsem měla mraky času, který jsem využila a užila, ale nedalo mi to a rehabku jsem s určitými omezeními otevřela.

Vybavila jsem se ochrannými pomůckami (dokonce jsem sobě i pacientům našila roušky) a na rehabku vyrazila, abych mohla zpočátku pomoci alespoň pacientům po úraze nebo s akutní bolestí. Doporučení kromě ochrany úst, nosu, častého větrání, dezinfekce rukou a všeho možného bylo omezit kontakt s pacientem, tedy zkrátit terapii a minimálně se pacienta dotýkat, což pro fyzioterapeuta je hooodně náročné.

ALE plně jsem využila McKenzie metodu (MDT). Metodu založenou na důkladné diagnostice, tedy podrobné odebrání anamnézy, testování opakovaných pohybů či setrvání v určitých pozicích, určení správného cviku na základě vyšetření, přeučení zavedených stereotypů - sed, zvedání břemen, úprava pracovního prostředí.

Co se stalo? Pacienti se výrazně zlepšovali! PROČ? Protože museli makat, měli bolest a snažili se ji zbavit, nebylo to jen pasivní přijímání terapie hrazené zdravotní pojišťovnou. Práce mě začala znovu hrozně bavit, i přestože jsem pracovala víc než obvykle. Ač jsem certifikovaný terapeut MDT od roku 2018, více pacientů s sebou přineslo větší sebedůvěru a hlubší porozumění MDT, jejíž principy aplikuji ve svých terapiích. Více naslouchám pacientovi, sleduji reakce jeho těla, snažím se dosáhnout jeho limitů a posouvat je dál. Ale hlavně zodpovědnost za pacientovu léčbu, předávám samotnému pacientovi a sama jsem ,,jen" průvodcem na cestě za poznáním a uzdravením jeho těla.

 

Objevila jsem nový svět, internet...

Český McKenzie institut nás velmi motivoval k distanční terapii, což jsem s několika pacienty úspěšně vyzkoušela. Přemýšlela jsem, jak lidem ještě trochu pomoci, když se moc nikam nesmělo a stále nesmí. .

Začala jsem točit instruktážní videa a pro své pilatovské cvičenky jsem na facebooku založila skupinu, kde jsme společně cvičily nejprve online a později jsem se naučila natáčet videa na youtube, takže si je mohou pouštět i zpětně, některé nechávám i veřejně přístupné. Abych jim lekce zpříjemnila, pořídila jsem si lepší techniku a hlavně se s ní naučila 😀 Díky tomu jsem nepřestala dělat, co mě baví a naplňuje a co může bavit i vás 😉

Tělo touží po symetrii, ale dostává se mu hlavně asymetrie

Díky McKenzie metodě jsem si uvědomila, že je potřeba, aby se člověk zamyslel, proč vznikl jeho problém. Napravil své chování ke svému tělu a naučil se každodenní činnosti vykonávat jinak, lépe a šetrně.

Naše tělo touží po symetrii, ale dostává se mu asymetrie. A to už od miminek. Začíná to tím, že miminko neotáčí hlavu stejně na obě strany. Rodiče ho chovají jen na jedné ruce a nestřídají polohy, nenechají mu prostor pro poznání svého těla, protože je stále zahrnuto pozorností nebo hračkami.  To způsobí, že mimčo preferuje více jednu stranu a pokud to rodič nekompenzuje, dochází k jednostrannému přetěžování už od útlého věku. 

Do toho přijde statická zátěž během školní docházky, jednostranný sport a jednostranná práce. Stačí aby pracující u počítače měl monitor stranou a stále mírně natočenou hlavu a tím si zadělá na problém s krční páteří, stejně tak pokladní na kase nebo jednostranná práce na lince, kde se dotyčný otáčí a ještě předkláni, ten si zadělává na výhřez.

Proto je potřeba zamyslet se nad svou prací a všedními dennimi aktivitami a zkoušet střídat strany, co to jen půjde nebo provádět kompenzační cviky.

Práce od těhulek

Proto pracuji už s těhulkami. Vedu je k aktivnímu přístupu ke svému tělu, nabádám k pravidelnému cvičení a pomocí krátkých seminářů je naťukávám, co všechno dělat s miminky, aby se správně vyvíjela ve zdravé aktivní jedince, které nebudou trápit bolesti. Pro těhulky jsem založila facebookovou skupinu REHABE pro (skoro)maminky <3.

Napsala jsem pro ně eBook Těhotenství s nadhledem aneb 5 témat, nad kterými přemýšlí každá těhulka.

Pro miminka vedu skupinové cvičení, kde učím maminky správnou manipulaci a kde se dítka vzájemně okukukují a motivují.

Od batolátek začínám řešit nožičky, protože na těch stojíme, chodíme a běháme. Žádný pohyb neuděláme xtisickrat denně jako krok. A pokud se v chůzi objeví asymetrie, promítne se nám do celého těla.

Školáky vedu k aktivnímu pohybu, učím je správné návyky případně kompenzační cviky.

U dospěláků už řeším bolestivé následky. Proto jsem napsala ebooky Jak si ulevit od bolesti zad, než získáte termín na rehabilitaciZbavte se bolesti zad, aneb vraťte se k tomu, co vás baví, v 5 krocích.

Všechno jde, když se chce..

Zdá se toho hodně? Ale není, všechno souvisí se vším a napravit chyby lze v každém věku, protože když se chce, všechno jde;) 

Jsem maminkou dvou děti a třetího na cestě. Zpětně sleduji, co jsem u Marušky podcenila a u Mikuláška pohlídala. Ale nečekám, že třetí bude dokonalé, protože dokonalost neexistuje, na té se musí stále pracovat, to je to co nás žene kupředu, jinak by to byla nuda;)