Můj příběh

Jsem fyzioterapeutka a věřím, že se tělo dokáže uzdravit samo, pokud mu nasloucháme. Svým klientům jsem průvodkyní na cestě za poznáním vlastního těla, ale rozhodnutí, zda po ní chtějí jít, nechám na nich.

Kdo vlastně jsem 😉

 Jmenuji se Markéta Hasoňová. Řídím se heslem: Všechno jde, když se chce…Toto motto razím posledních pár let a posledních pár měsíců obzvlášť. Ve své práci fyzioterapeutky se snažím lidi vést k aktivnímu přístupu k sobě samému, motivuji je k pohybu a k péči o svou tělesnou schránku. Dělám, co mě baví, co jsem v roce 2010 vystudovala na 3.a 2.lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (a na mnoha kurzech). Díky tomu se cítím prospěšná společnosti. Tím, že se snažím motivovat ostatní, makám také sama na sobě. Pravidelně dvakrát denně cvičím a cítím se skvěle.

Jak můj přístup změnila doba covidová

Než začala doba covidová, nedokázala jsem si úplně vyšetřit čas sama pro sebe, rodina, práce a skupinové lekce, dětské kroužky atd. Ale pak se to změnilo. V březnu loňského roku se prakticky veškeré služby zavřely. I my jsme na pár dní zavřeli rehabku. Najednou jsem měla mraky času, který jsem využila a užila, ale nedalo mi to a rehabku jsem s určitými omezeními otevřela.

Vybavila jsem se ochrannými pomůckami (dokonce jsem sobě i pacientům našila roušky) a na rehabku vyrazila, abych mohla zpočátku pomoci alespoň pacientům po úraze nebo s akutní bolestí. Doporučení kromě ochrany úst, nosu, častého větrání, dezinfekce rukou a všeho možného bylo omezit kontakt s pacientem, tedy zkrátit terapii a minimálně se pacienta dotýkat, což pro fyzioterapeuta je hooodně náročné.

ALE plně jsem využila McKenzie metodu (MDT). Metodu založenou na důkladné diagnostice, tedy podrobné odebrání anamnézy, testování opakovaných pohybů či setrvání v určitých pozicích, určení správného cviku na základě vyšetření, přeučení zavedených stereotypů - sed, zvedání břemen, úprava pracovního prostředí.

Co se stalo? Pacienti se výrazně zlepšovali! PROČ? Protože museli makat, měli bolest a snažili se ji zbavit, nebylo to jen pasivní přijímání terapie hrazené zdravotní pojišťovnou. Práce mě začala znovu hrozně bavit, i přestože jsem pracovala víc než obvykle. Ač jsem certifikovaný terapeut MDT od roku 2018, více pacientů s sebou přineslo větší sebedůvěru a hlubší porozumění MDT, jejíž principy aplikuji ve svých terapiích. Více naslouchám pacientovi, sleduji reakce jeho těla, snažím se dosáhnout jeho limitů a posouvat je dál. Ale hlavně zodpovědnost za pacientovu léčbu, předávám samotnému pacientovi a sama jsem ,,jen" průvodcem na cestě za poznáním a uzdravením jeho těla.

 

Objevila jsem nový svět, internet...

Český McKenzie institut nás velmi motivoval k distanční terapii, což jsem s několika pacienty úspěšně vyzkoušela. Přemýšlela jsem, jak lidem ještě trochu pomoci, když se moc nikam nesmělo a stále nesmí. .

Začala jsem točit instruktážní videa a pro své pilatovské cvičenky jsem na facebooku založila skupinu, kde jsme společně cvičily nejprve online a později jsem se naučila natáčet videa na youtube, takže si je mohou pouštět i zpětně, některé nechávám i veřejně přístupné. Abych jim lekce zpříjemnila, pořídila jsem si lepší techniku a hlavně se s ní naučila 😀 Díky tomu jsem nepřestala dělat, co mě baví a naplňuje a co může bavit i vás 😉

Na tomto blogu sdílím informace, zkušenosti, videa, které by vám mohly pomoci při hledání cesty k bezbolestnému pohybu. Trasa vede různým teréném, ale ráda Vás na ni doprovodím 😉