Bolest v krku určitě někdy potrápila každého. Nejjednodušší je zajít si k lékaři a pokud usoudí, že máte anginu, nasadí antibiotika a bolest velmi rychle odezní. Takhle jsem to vyřešila při minulé bolesti v krku, kdy jsem protrpěla vánoční svátky a s úlevou jsem si nechala napsat antibiotika.
Musela jsem kvůli tomu přestat kojit Mikyho v jeho 20 měsících, což mi už tolik nevadilo. Aspoň odstavování nebyl žádný stres, protože jsem si v hlavě nastavila, že to je prostě nutné. (Ale o tom zase jindy).
Co jsem ale měla dělat, když mě bolest krku, kloubů a celková únava přepadly v pátek odpoledne? Lékařka už neordinovala, antibiotika bych asi stejně zatím nechtěla.
Rozhodla jsem se, že to prostě nějak zkusím rozehnat sama. Jednou se mi to podařilo u dcery, tak to přeci dám taky.
Hned po příjezdu domů, jsem zalezla do pelechu a nevylezla. Ani když Maruška rozbila sklenici s marmeládou při přípravě svačiny. Prostě jsem všechno zazdila a nechala jsem je doma, ať si dělají, co chtějí. Mimino bylo hodné a spalo se mnou nebo vedle mě jen leželo a brebentilo.
Večer jsem si naměřila 38,7 stupňů. K manželově nevoli jsem si odmítla vzít jakýkoli lék, což prostě do 39 st. odmítám. Razím heslo, že tělo ví, co potřebuje a dokud teploty netrvají déle než tři dny, léky neberu.
Vyplatilo se a ráno jsem naměrila krásných 36,2 st..Klouby ani hlava už mě téměř nebolely. Zato jsem nemohla polykat, jaká to byla bolest.
Požádala jsem ve stories o babské rady a dostalo se mi jich tedy požehnaně. Nebudu jmenovat ty alkoholové, protože ty při kojení odmítám. Ale díky za ně.
Nejdůležitější je pro mě KLID A SPÁNEK. Na všechno se vykašlat a odpočívat, ať má tělo klid na boj s nemocí.
PRIESSNITZŮV OBKLAD
Základ léčby snad při každém zánětu. Měl by mít tři vrstvy. Většinou se doporučuje jako prostřední vrstva igelit. Ale byla jsem upozorněna svou známou fyzio, že je to velký omyl. Obklad měl být prodyšný a navíc, v době kdy žil Pan Priessnitz, igelit se ještě nevyráběl.
Zapátrala jsem a měla pravdu. Vincenz Priessnitz žil v letech 1799-1851, igelit se začal vyrábět v roce 1935, to jen pro zajímavost.:-)
To jak se provádí originální obklad bez igelitu jsem objevila jen na stránkách Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku a na wikipedii. Všude jinde se píše o igelitu, včetně knihy Fyzikální terapie.
Jestli se tam začal dávat pro zrychlení efektu? Nicméně při jeho použití dojde k zapaření tkáně, ale originál obklad by měl být prodyšný a jednotlivé vrstvy by spolu měly komunikovat.
Každá vrstva by měla překrývat tu spodní. Zábal se sundává ve chvíli, kdy cítíte zahřátí, což může trvat 2-3 hodiny. V první fázi dochází k ochlazení a následně k prohřátí a přehřátí tkáně, čímž se zkepší prokrvení.
Prakticky: namočíte látkový kapesník do studené vody, vyždímete a položíte ho na kůži, přikryjete šátkem a obalíte teplejší látkou.
KLOKTÁNÍ
Tak jako se preventivně provádí proplachování nosu, mělo by se provádět i kloktání. Já to nedělám, proto jsem se musela kloktáním léčit.
Můžete kloktat vlažný solný roztok nebo Vincentku. Já začala Vincentkou, což je minerální voda, díky jejímuž vyváženému složení minerálních solí a prvků dochází mimo jiné k rozpouštění hlenů. Když mi došla, začala jsem se solným roztokem. Ten si vytvoříte jednoduše. V 250 ml vody rozpustíte půl čajové lžičky (2,5g) soli, někde jsem dokonce našla i šálek a polévkocou lžíci soli. Kloktat stačí 30 s.
DALŠÍ BABSKÉ RADY, KTERÉ JSEM VYZKOUŠELA
Svařená šťáva z citrónu – Je to hnus velebnosti. Chvíli to pálilo, ale cítila jsem, že se něco děje. Jen jsem pak měla pocit kyselosti v žaludku.
Ranní zázvorovo – citronový čaj s medem a tymiánem – Večer nakrájíte kus zázvoru a citron, smícháte s medem, uzavřete do skleničky a ráno zalijete vroucí vodou a pijete. Na zázvor při kojení jsou rozporuplné názory, ale údajně by dokonce měl podporovat tvorbu mléka, takže by vadit neměl. Namíchala jsem tam jednu lžíci tymiánu, protože mi byl doporučený tymiánovo oregánový čaj. (oregano jsem neměla :-)) Jak by řekl manžel, ty jsi jak Babica.
Protože dlouho spolupracuji s firmou LR použila jsem jejich sprej první pomoci s aloe vera a několikrát denně jsem si stříkala krk.
Od stejné firmy užívám probiotika, protože imunita začíná ve střevech a v případě nemoci potřebují podpořit.
Během dne jsem popíjela instantní nápoj HERBAL MED a cucala pastilky. Na trhu jich je několik. Dobré jsou když krk bolí ještě nebo už málo, ale ve chvíli, kdy vás polykání opravdu bolí, tak větší produkce slin je prostě nežádoucí. Mám zkušenost s pastelkami od Vincentky nebo Med a Propolis.
Po třech dnech léčby jsem navštívila svou obvodní lékařku. Zajímalo mě, jestli nemám anginu. Byl jsem ale rozhodnutá, že ji zkusím ukecat, aby mi případně nechala ještě 3 dny na léčbu, protože se mi dělalo líp a líp.
Dle testu vyloučila covid. CRP mi sestra naměřila 73 plus lékařka nahmatala trojnásobné krční uzliny, které na dotek i dost bolely. Na antibiotika by to bylo s plnou parádou. Krk jsem ale měla čistý. Takže paní doktorka souhlasila, že můžu pokračovat ještě 3 dny ve své léčbě.
Po 3 dnech bylo CRP 43, což je stále hodně, ale je znát, že klesá. Uzliny zvětšené minimálně a obě stejně, hlavně na pohmat už nebolely. Takže se ještě doléčím a brzy budu zase skákat přes kaluže.
Zaručených tipů na léčbu bolesti v krku jsem dostala mnohem mnohem víc. Takže kdybyste nějaké další někdy potřebovali, obraťte se na mě.
Během nemoci se reflexně choulíme do klubíčka, hrbíme se a svaly se nám stahují. Když překonáte to nejhorší, zkuste se během dne několikrát narovnat a zhluboka se nadechnout. Po nemoci pak zkontrolujte, jestli zvládnete plné rozsahy v krční páteři, případně i v ramenních kloubech. Pokud ne, častým opakováním během dne rozsah procvičujte.
Vaše babka kořenářka Markéta