Kdy začít dávat miminko na bříško? HNED po porodu

Proč je pro mnoho maminek tak náročné pokládat své čerstvé miminko na bříško, když je pro něj tahle poloha přirozená? Vždyť žádný savec si nelehne na záda pokud se necítí vyloženě v bezpečí nebo nedává najevo svou odevzdanost, třeba jako pes.

Tahle myšlenka mi proběhla hlavou, když jsem ležela  na porodním sále s čerstvě narozeným miminkem na bříšku. Pomalu doznívaly emoce z porodu a já se začala více soustředit na sebe a miminko.

První kontakt

Mít své miminko tělo na tělo po porodu je jeden z nejkrásnějších pocitů v životě. Když o tom teď píšu, stále mě to dojímá.

Právě během bondingu, kdy moje dcerunka na mě ležela na bříšku, mi hlavou proběhla otázka: ,,Proč je pro maminky problém dávat miminka na bříško?’’

Je to první poloha, kterou miminko pozná, pokud je narozeno bez komplikací a hned položeno na maminku. Následně už je ale uloženo v zavinovačce na záda. 

Chápu, že panuje strach ze syndromu náhlého úmrtí kojence. Také nenechávám Anežku spát na bříšku bez dozoru, mnohem raději volím polohu na boku. Ona totiž ani na zádech spát jako novorozenec nechtěla.

Poloha na bříšku je pro kojence hodně důležitá. Přes ni se děje celý vývoj. I když miminko pokládáte na záda, kolem 6.měsíce se otočí na bříško. Málo které dítě raději potom leží na zádech než na břiše.

Proč mu tuto polohu tedy nedopřát hned po narození?

Všechny své děti jsem dávala na bříško hned v porodnici a motivovala je k otočení hlavičky na obě strany. Ano, i to dokáže už i novorozenec. Radím to stejné všem klientkám i kamarádkám. Takže i vám 😉

Den porodu

Pozitivní vliv polohy na bříšku

  • 1
    Pomáhá při bolestech bříška,
    na které trpí HODNĚ miminek
  • 2
    Usnadňuje vyprazdňování.
  • 3
    Snižuje možnost sležení hlavičky.
  • 4
    Dítě je v této poloze aktivní.
    Vzpírá se, zapojuje svaly kolem lopatek, které jsou potřeba pro stabilizaci trupu.

Někdo časuje, jak dlouho by měl být různě starý kojenec na bříšku. Za mě je to zbytečné. Miminko si samo řekne, že už v té poloze být prostě nechce. Začne se chrout a když nereagujete, tak i plakat,

Co dělat, když miminko na bříšku být nechce.

Pokud zvedáte nabalováním, miminko vždy zvedáte a pokládáte přes polohu na břiše. Stačí pak jen prodlužovat čas, kdy ho na břiše necháte.

Pokud přes nabalování nezvedáte, tak začněte, opravdu vám to velmi doporučuji. Miminko potřebuje rotace, aby zapojilo nejen svaly trupu, ale i krku a mnohem rychleji začne držet hlavičku.

Poloha na bříšku nerovná se Pasení hříbátek, koníků nebo čehokoli jiného.

Když pokládáte miminko na bříško, tak prosím na pevnou nesmekavou podložku, protože se potřebuje opřít. Ideálně bez plenky, aby nic nebránilo sklopení pánve, které je důležité pro stabilizaci trupu.

Jako pasení hříbátek se označuje tzv. první vzpřímení. Což je poloha, kdy si kojenec uloží lokty pod ramena, předloktí směřuje vpřed, dlaně jsou otevřené. 

Když se dítko takto o horní končetiny vzepře, dojde k aktivaci svalů kolem lopatek, k napřímení hrudní páteře, aktivaci bránice a trupového svalstva. Tím se stabilizuje trup jako celek a je tak ukončen první trimenon. 

Pasení koníků

Mnoho maminek, lékařů i fyzioterapeutů  rovná novorozencům lokty pod ramena. Osobně si nemyslím, že to je správně. Novorozenec má lokty uloženy níže než ramena a postupně je časem vysune až pod ramena. Proto raději pomáhám opoře v místě, kam si dítě samo lokty vysune.

Dělám to v případě, že je miminko nestabilní nebo nesymetrické. Jinak bych ho nechala žít.

Pokud je miminko vleže na břiše nestabilní, můžete mu položit dlaň na zadeček a lehce zatlačit.

Ve chvíli kdy dítko zvládne oporu o lokty, může začít tzv. diferenciace končetin, kdy každá končetina pracuje samostatně bez souhybu trupu. Ale o tom zase jindy.

Poloha na břiše není vhodná jen pro miminka, ale i pro dospěláky, protože vám krásně srovná páteř. Nebraňte se jí a dopřejte ji i svým dětičkám.;)

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.