Jak nosíte svoje miminko?

Přemýšlela jste někdy nad tím, jestli svoje miminko nosíte správně? Nebo terpve potomka čekáte a říkáte si: ,,Jak já se o toho mrňouska vlastně postarám?”, ,,Vždyť já ho ani nebudu umět vzít do ruky!”. Naprosto vám rozumím ;). Poprvé vzít novorozence do náruče je sice krásný pocit, ale doprovázený strachem, abyste mu neublížila. Proto skoromaminky učím, jak na to a s maminkami techniku zdokonalujeme. Ráda to naučím i vás;).

Než jsem měla děti, tak jsem s nimi jako fyzioterapeutka nechtěla mít nikdy nic společného. Pak ale přišla Maruška. Vždy jsem seděla v čekárně a sledovala rodiče, jak kdo nosí svoje děti. Většina z nich ta malá stvoření nosila ve svislé poloze, nevhodné pro jejich páteř nebo se záklonem hlavičky. Říkala jsem si: ,, To jim nikdo neukázal, jak to mimčo mají nosit?”.

Uvědomila jsem si, že mně to vlastně taky nikdo neukázal.

V tu chvíli jsem si, říkala, že to nemůžu takhle nechat. Kolikrát jsem chtěla rodiče v čekárně poučit, ale nikdo není zvědavý na nevyžádané rady, že? Takže jsem radši mlčela. U kamarádek jsem mlčet nezvládla, těm jsem radila a většinou rady s nadšením přijaly. Což mě přivedlo na myšlenku, že bych mohla dělat instruktáže pro těhulky a nebo jezdit k novopečeným maminkám domů.

Sama jsem se tuto techniku aktivního chování naučila z knížky Něžná náruč rodičů od Evy Kiedroňové, o které jsem věděla už ze školy. V těhotenství jsem trénovala na plyšákovi. Když se Maruška narodila, nebyl to chování takový šok. I manžel dostal instruktáž a techniku si osvojil a teď se mnou objíždí své těhotné kolegyně, abych je to taky naučila :D.

Abych si byla jistá, že techniku zvládám, absolvovala jsem kurz. Další zkušenosti s terapií miminek jsem získala od Hany Novákové na kurzu Vojtovy reflexní lokomoce, od Ingrid Palaščákové Špringrové na kurzu Akrální koaktivační terapie v pediatrii, ale největší praxí mi jsou moji pacienti na rehabce e kurzy cvičení s miminky, které vedu v Mateřském centru Benátky.

Základní nosící polohy

Za nejdůležitější považuji zvedání nabalováním a pozice klokánek, tygřík a kolíbka. Pro zhlédnutí instruktážního videa stiskněte tlačítko níže.

Zvedání nabalováním
Klokánek
Tygřík
Kolíbka

U novorozenců a kojenců do cca 5. měsíce si hlídejte:

  • Pomalá a šetrná manipulace
    Ještě se u nich objevuje úleková Moró reakce, kterou nechceme podporovat. Časem ubíráme opory a zvyšujeme rychlost polohových změn.
  • Udržujeme v ose bradu, hrudní kost a stydtkou kost
    Kontrolujeme nejlépe před zrcadlem. Snažíme se omezit úklon a záklon hlavy.
  • Ruce a nohy jsou vždy před tělem
    Nenechte se objímat ;), dítě ztrácí vnímání o končetině
  • Trup svírá se zemí úhel 45°
    Pokud je moc v horizontále zaklání hlavičku, pokud je příliš ve vertikále zaklání celou páteř.
  • Zakulacujeme páteř
    Přitahujeme stehna a pánev k bříšku, ne kolínka.

Při nošení miminka myslete i na sebe!

Celkem rychle rostoucí váha miminka vám může pěkně zatopit. Ani se nenadějete a může vážit 10 kg a to už se pěkně pronese. Maminky k nám na rehabilitaci dochází kvůli bolavým zádům, přetížené krční páteři, či záněty šlach nebo žil na předloktí. Pokud by vás záda v budoucnu přeci jen chytly, první pomoc a různé rady najdete v eBooku Jak si ulevit od bolesti zad než získáte termín na rehabilitaci. Ke stažení zde>>

Doporučuji dodržovat tyto zásady:

  • 1
    Střídejte strany
    Jak kvůli sobě, abyste se nepřetěžovali, tak kvůli miminku. Dost často se kojenec začíná točit přes levý bok, protože ho maminka zvedá nabalováním přes svou pravou ruku.
  • 2
    Narovnejte se
    Napřimte se, uvolněte ramena a zvedněte loket. Používejte svaly paží, ne trapézy.
  • 3
    Uvolněte zápěstí
    Zápěstí držte v prodloužení předloktí s volným úchopem. Opírejte si dítko o své tělo tlakem celého předloktí a loktem.

PROČ bychom to měli dělat?

Možná vás napadá otázka, proč to vlastně řeším. Proč by nemělo stačit klasické zvedání a nošení? Je to z toho důvodu, že ve své praxi vidím nedostatky, které lze dohnat právě správnou manipulací bez velkého cvičení.

Lidské mládě se rodí velmi nezralé a oproti jiným savčím mláďatům mu trvá přes rok, než dozraje, aby mohlo chodit či se samo najíst. Navíc má člověk těžkou hlavu, kterou musí udržet ve vertikále. K tomu potřebuje pevnou a pružnou páteř, jež  získá během prvního roku života a tvoří ji až do dospělosti.

Do té doby je potřeba s ním šetrně zacházet, aby se dostatečně osvalilo, než se dostane do vertikály a zvládne nosit hlavu vzpříma.

Další důvody:

Pokud měníte často polohy, dítě zapojuje různé svaly a tím se unaví, vy se nepřetížíte.

Díky zapojování břišních svalů se miminko vyprdí a lépe zvládnete kojenecké koliky.

Kojenec vnímá prostor a změny polohy.

Tak trénujte, než se vám prcek narodí 😉

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.