Jak nosíte svoje miminko?

Přemýšlela jste někdy nad tím, jestli svoje miminko nosíte správně? Nebo terpve potomka čekáte a říkáte si: ,,Jak já se o toho mrňouska vlastně postarám?”, ,,Vždyť já ho ani nebudu umět vzít do ruky!”. Naprosto vám rozumím ;). Poprvé vzít novorozence do náruče je sice krásný pocit, ale doprovázený strachem, abyste mu neublížila. Proto skoromaminky učím, jak na to a s maminkami techniku zdokonalujeme. Ráda to naučím i vás;).

Než jsem měla děti, tak jsem s nimi jako fyzioterapeutka nechtěla mít nikdy nic společného. Pak ale přišla Maruška. Vždy jsem seděla v čekárně a sledovala rodiče, jak kdo nosí svoje děti. Většina z nich ta malá stvoření nosila ve svislé poloze, nevhodné pro jejich páteř nebo se záklonem hlavičky. Říkala jsem si: ,, To jim nikdo neukázal, jak to mimčo mají nosit?”.

Uvědomila jsem si, že mně to vlastně taky nikdo neukázal.

V tu chvíli jsem si, říkala, že to nemůžu takhle nechat. Kolikrát jsem chtěla rodiče v čekárně poučit, ale nikdo není zvědavý na nevyžádané rady, že? Takže jsem radši mlčela. U kamarádek jsem mlčet nezvládla, těm jsem radila a většinou rady s nadšením přijaly. Což mě přivedlo na myšlenku, že bych mohla dělat instruktáže pro těhulky a nebo jezdit k novopečeným maminkám domů.

Sama jsem se tuto techniku aktivního chování naučila z knížky Něžná náruč rodičů od Evy Kiedroňové, o které jsem věděla už ze školy. V těhotenství jsem trénovala na plyšákovi. Když se Maruška narodila, nebyl to chování takový šok. I manžel dostal instruktáž a techniku si osvojil a teď se mnou objíždí své těhotné kolegyně, abych je to taky naučila :D.

Abych si byla jistá, že techniku zvládám, absolvovala jsem kurz. Další zkušenosti s terapií miminek jsem získala od Hany Novákové na kurzu Vojtovy reflexní lokomoce, od Ingrid Palaščákové Špringrové na kurzu Akrální koaktivační terapie v pediatrii, ale největší praxí mi jsou moji pacienti na rehabce e kurzy cvičení s miminky, které vedu v Mateřském centru Benátky.

Základní nosící polohy

Za nejdůležitější považuji zvedání nabalováním a pozice klokánek, tygřík a kolíbka. Pro zhlédnutí instruktážního videa stiskněte tlačítko níže.

Zvedání nabalováním
Klokánek
Tygřík
Kolíbka

U novorozenců a kojenců do cca 5. měsíce si hlídejte:

 • Pomalá a šetrná manipulace
  Ještě se u nich objevuje úleková Moró reakce, kterou nechceme podporovat. Časem ubíráme opory a zvyšujeme rychlost polohových změn.
 • Udržujeme v ose bradu, hrudní kost a stydtkou kost
  Kontrolujeme nejlépe před zrcadlem. Snažíme se omezit úklon a záklon hlavy.
 • Ruce a nohy jsou vždy před tělem
  Nenechte se objímat ;), dítě ztrácí vnímání o končetině
 • Trup svírá se zemí úhel 45°
  Pokud je moc v horizontále zaklání hlavičku, pokud je příliš ve vertikále zaklání celou páteř.
 • Zakulacujeme páteř
  Přitahujeme stehna a pánev k bříšku, ne kolínka.

Při nošení miminka myslete i na sebe!

Celkem rychle rostoucí váha miminka vám může pěkně zatopit. Ani se nenadějete a může vážit 10 kg a to už se pěkně pronese. Maminky k nám na rehabilitaci dochází kvůli bolavým zádům, přetížené krční páteři, či záněty šlach nebo žil na předloktí. Pokud by vás záda v budoucnu přeci jen chytly, první pomoc a různé rady najdete v eBooku Jak si ulevit od bolesti zad než získáte termín na rehabilitaci. Ke stažení zde>>

Doporučuji dodržovat tyto zásady:

 • 1
  Střídejte strany
  Jak kvůli sobě, abyste se nepřetěžovali, tak kvůli miminku. Dost často se kojenec začíná točit přes levý bok, protože ho maminka zvedá nabalováním přes svou pravou ruku.
 • 2
  Narovnejte se
  Napřimte se, uvolněte ramena a zvedněte loket. Používejte svaly paží, ne trapézy.
 • 3
  Uvolněte zápěstí
  Zápěstí držte v prodloužení předloktí s volným úchopem. Opírejte si dítko o své tělo tlakem celého předloktí a loktem.

PROČ bychom to měli dělat?

Možná vás napadá otázka, proč to vlastně řeším. Proč by nemělo stačit klasické zvedání a nošení? Je to z toho důvodu, že ve své praxi vidím nedostatky, které lze dohnat právě správnou manipulací bez velkého cvičení.

Lidské mládě se rodí velmi nezralé a oproti jiným savčím mláďatům mu trvá přes rok, než dozraje, aby mohlo chodit či se samo najíst. Navíc má člověk těžkou hlavu, kterou musí udržet ve vertikále. K tomu potřebuje pevnou a pružnou páteř, jež  získá během prvního roku života a tvoří ji až do dospělosti.

Do té doby je potřeba s ním šetrně zacházet, aby se dostatečně osvalilo, než se dostane do vertikály a zvládne nosit hlavu vzpříma.

Další důvody:

Pokud měníte často polohy, dítě zapojuje různé svaly a tím se unaví, vy se nepřetížíte.

Díky zapojování břišních svalů se miminko vyprdí a lépe zvládnete kojenecké koliky.

Kojenec vnímá prostor a změny polohy.

Pojďme společně natrénovat, jak nosit vaše miminko. Klikněte na tlačítko níže a jdeme na to!

Tak trénujte, než se vám prcek narodí 😉

Vaše Markéta z REHABE

Věřím, že se tělo dokáže uzdravit samo, pokud mu nasloucháme. Svým klientům jsem průvodkyní na cestě za poznáním vlastního těla, ale rozhodnutí, zda po ní chtějí jít, nechám na nich. Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, pořiďte si ebook Těhotenství s nadhledem aneb jak přežít těhotenství a nezbláznit se>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • ONLINE Minikurz pro těhulky ZDARMA

  Udržte se během těhotenství v kondici. Pojďte si se mnou zacvičit a protáhnout své tělo. Připravila jsem pro vás pět lekcí a tři bonusová videa NAVÍC - kineziotaping těhotenského bříška, cviky proti otokům dolních končetin a aktivní chování miminka

 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Sejdeme se na Facebooku