Bludný kruh neboli CIRCULUS VITIOSUS

Tenhle článek mám rozepsaný už od léta, ale pořád nebyl čas k jeho dopsání. Dneska jsem ale na procházce potkala jednoho svého pacienta, který ke mně chodil s bolavými zády. Před půl rokem měl i problém s chůzí. Po terapii se výrazně zlepšil, ale byl přesvědčen, že operaci prostě potřebuje, že ho záda občas bolí a pořád to není ono. Pomalu se stále zlepšoval, jen měl vidinu, že operací to bude HNED. 

Zasáhla ale vyšší moc. Pár dní před operací ho najednou rozbolela hlava a na základě vyšetření mu byla operace odložena. Mezitím si stihnul vyřídit invalidní důchod. A víte co se stalo? Hrozně se mu ulevilo. Bolest v zádech odezněla a ujde, co potřebuje. Vypla hlava.

Chronická bolest nedovolí hlavě vypnout

Psychika hraje v uzdravení ohromnou roli, větší než si plno pacientů připouští. Bohužel fyzioterapeut není všemocný a ne všechny neduhy pohybového aparátu se dají napravit jen cvičením.  Je to tedy frustrující situace pro nás terapeuty i pro pacienty. Ale je to tak.

Nepíšu teď jen o psychosomatické bolesti, o které jste už určitě někde četli, ale o chronické bolesti vzniklé po nějakém úraze, operaci, či nemoci.

Pokud bolest trvá déle než 3 až 6 měsíců přidává se k ní strach (z toho že už se to nezlepší), nedostatečný spánek a jeho schopnost regenerace, únava… Dostanete se do tzv. bludného kruhu (circulus vitiosus).

Co tím chci říct? Pokud máte bolest delší dobu, nepracujte jen na tělesné schránce, ale také na své psychice. Adekvátně spěte, protože tělo potřebuje regeneraci, kterou mu spánek dopřává. S obojím Vám pomůže psycholog nebo psychiatr.

Teď si mnoho lidí řekne, ,,ale já nejsem přeci blázen’’. Takhle to vůbec neberte! Stejně tak jako je fyzioterapeut terapeut těla, psycholog je terapeut duše nebo hlavy chcete-li. Tyto dvě části se propojují a tvoří jedinečný celek, vás, člověka.

V dřívějších dobách lidé více mluvili a ze všeho se vykacali, nebo zašli za farářem. Ale s kým si povídáte vy? Komu řeknete všechna vaše trápení? 

Mějte na sebe odpovídající nároky

Dalším příkladem je pacientka třeba Anička, kterou přes rok trápí bolest v bedrech, kterou má podloženou také neurologickým nálezem, ale dle lékaře by v tomto případě byla operace zbytečná.  Už několikrát jsem se ji snažila ,,nakopnout’’, aby vyhledala pomoc psychologa. 

Jednou přišla, chuděra úplně zhroucená, že si už nějakého psychologa najde. Byla s dětmi na výletě a pro bolest se hrozně trápila. Plakala mi, že nemá ráda svoje tělo, že ji ta bolest brání v aktivním životě. Je to žena, která má na sebe vysoké nároky, takže takovýhle stav ji vyloženě deptá. Jak se ale takový člověk může uzdravit, když se hrozně trápí a neumí se sebou a s tou bolestí pracovat? 

Proto pokud jste v situaci, kdy jste po úrazu, či nemoci, nebraňte se vyhledat pomoc odborníka i ,,na hlavu” nejen na tělo.

Ciculus vitiosus

Pokud probíhá vše ,,zdravě’’, tak v případě, že se zraníte a nemáte strach ze špatné zkušenosti, projdete léčbou (přečtete si jeden z mých ebooků, odkaz zde>>), která není dlouhá, zotavíte se a je všechno v pořádku. 

Problém nastane, pokud máte dřívější špatnou zkušenost, špatný nález, informace od známých nebo čtete Dr.Googla. V tu chvíli si vytvoříte strach a začnete negativně smýšlet. Možná se začnete vyhýbat různým aktivitám, uzavřete se v sobě. Můžete mít strach o práci, o rodinu, doma je stres a tohle všechno pak vede k depresi a invaliditě.  Video můžete zhlédnout zde>>

Circulus vitiosus

Najděte si odborníka na svůj problém

Proto ve chvíli, kdy nepomáhá léčba těla je dle mého názoru potřeba hledat odborníka na duši. Někoho, kdo s vámi probere vaše strachy a naučí vás, jak s nimi pracovat. Nebojte se říct si o pomoc, vždyť dlouhotrvající nemoc je velká psychická zátěž. 

Při hledání psychologa byste mohli mít problém, protože je v dnešní době o ně velký zájem. Naštěstí někteří začali pracovat i v online světě, například Alena Bednarova (https://svetpsychologie.sk), se kterou jsem slyšela tento rozhovor.

Začněte se sebeuvědoměním

Než si najdete nějakého odborníka, můžete zkusit s hlubším poznáním svého těla. Pomoci vám může joga nebo jiné techniky, například Alexandrova technika nebo Feldenkraisova metoda. S Feldenkraisovou metodou mám zkušenost ze školy a občas ji svým pacientům doporučuji. Na těchto stránkách v sekci AUDIO najdete lekce pro uvědomění si určité části těla. Se zavřenýma očima provádíte jemné pohyby, ke kterým vás navádí příjemný hlas lektorky a přitom vnímáte, co se s vámi děje.

Rovnováha

Zkuste se vcítit do svého těla a myšlenky odložte stranou jako Brumbál do myslánky 😉

Nevzdávejte to a využijte všech dostupných prostředků, ať se z vás opět stane spokojený človíček;) 

Mějte krásný den,

Vaše Markéta z Rehabe

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.