Znáte bezplenkovou komunikační metodu?

S Anežkou s ní pomalu začínáme, protože s tím sama přišla. Když jsem ji při přebalování myla zadeček, nechávala jsem nejprve odtéct studenou vodu. Držela jsem ji v kolíbce nad umyvadlem a ona se vyčůrala i vykakala.

Zkoušely jsme to už i v porodnici, ale tam nebylo nad umyvadlem zrcadlo a Anežka se mi ještě špatně držela, proto jsme to odložily.

O co vlastně jde?

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je metoda, při které se rodič snaží vnímat signály dítěte, které vydává při potřebě vyměšování. Kromě signálů rodič využívá také časování a povely. 

S BKM můžete začít v každém věku dítěte, nejlepší od narození do 4.měsíce, aby se dítě mohlo naladit na své potřeby vyměšování.

S dětmi jsem hlavně využívala časování a povely. Snažila jsem se je dávat vyčůrat po probuzení a po jídle. Ale když tak nad tím přemýšlím, časem jsem také poznala, kdy potřebují, hlavně Maruška. Vzpomínám si, že jsem ji prostě musela vyndat z kočárku nebo šátku, když se začala chrout a já věděla, že potřebuje čůrat. Prostě nešlo nechat ji vyčůrat do pleny a ona také nechtěla a rozčilovala se.

Co k tomu potřebujete? 

Právě, že nic a nebo mističku, prodávají se i speciální pro BKM. Můžete mimčo držet nad umyvadlem, toaletou nebo nočníkem.

Já děti nejradši držím nad umyvadlem před zrcadlem, protože vidím, jak se tváří a ony vidí mě. Takhle to lze do doby příkrmů. Pak je lepší využívat nočník či toaletu. Pro mě je snažší rovnou umýt umyvadlo, než řešit nějakou misku.

Ukázka polohy, normálně je bez pleny 😀

Proč bych tohle vlastně měla dělat?

 • Naladíte se na miminko
  Tím, že se snažíte vyhovět další potřebě vašeho mmiminka, mu lépe porozumíte a naladíte se na něj.
 • Usnadníte miminku vyměšování
  Vyměšování v kolíbce je určitě snazší než vleže. Navíc v této poloze lépe odcházejí prdíky.
 • Budete spokojenější vy i miminko
  Co může být lepší, než rozumět svému dítěti?
 • Ušetříte přírodu
  Zmenšíte množství odpadu, nebudete potřebovat tolik plen a ani čistících ubrousků.
 • Nižší výdaje za pleny
  Díky menšímu množství spotřebovaných plen, ušetříte svoji peněženku

Jedinou NEVÝHODOU , je snad jen to, že když nesete dítě v šátku nebo v kočárku musíte ho vyndat a nechat vyčůrat, protože vám to prostě nedá.

Jak se to dělá?

Začít můžete třeba tak, že při každém přebalování si miminko vezmete do kolíbky zády k sobě, stoupnete si k umyvadlu nebo si mimčo vezměte do kolíbky klasické a umístíte mu misku pod zadeček (u kluků si pohlídejte, ať pindík směřuje dolů :-). Použijte nějaký povel. My máme ,,čůrej‘ nebo ,,čččč“. Navíc můžete podsazovat pánev a přitahovat kolínka k břichu a zase povolovat. Pokud se potřeba povede, chvalte.

Můžete to zkoušet také hned po probuzení, pokud nemáte hladového křiklouna. Časem zjistíte, v jakých chvílích se zrovna to vaše miminko vyměšuje a začnete vnímat signály, které vydává.

Tohle nemůžu zvládnout

Pokud máte strach, že tohle nemůžete zvládnout, úplně vás chápu.  Sama jsem nad tím přemýšlela a říkala jsem si, jestli se do toho mám vůbec pouštět, když to nebudu dělat pořádně, nebo když to budu dělat sama a ostatní, kteří se se mnou dítko starají, ne. Ale víte co? Je to jedno. Navíc, možná, když zbytek rodiny uvidí, že to funguje, budou to zkoušet také. Můj manžel naše mimina časem nechával venku čůrat a přišlo mu to úplně normální.

Kdybyste začali jako já jen při přebalování, i to bude přínosem. Vůbec se nestresujte případným neúspěchem a plnou plenou. Už jen to, že se o to pokusíte, vás sblíží.;) Tak jen směle do toho.

Řešíme všechny potřeby našich dětí – spánek, hlad a žízeň, kontakt, tak proč ne i vyměšování?

Mějte krásný den,

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, pořiďte si ebook Těhotenství s nadhledem aneb 5 témat, nad kterými přemýšlí každá těhulka>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.