Nemusíte čekat na konec šestinedělí, než začnete něco dělat

Šestinedělí je celkem náročné období v životě ženy. Mám ho za sebou potřetí. Vím o čem mluvím.

Maminka dostane zabrat jak psychicky (o tom v jiném článku), tak fyzicky. Tento článek bude o tom, co s tím tělem po porodu. To se totiž opět mění, tentokrát o dost rychleji než během těhotenství.

Najednou už nenosíte takovou váhu, ale změny v držení těla přetrvávají. Navíc občas s hrůzou zjistíte, co vám po porodu zůstalo.

Nejednu maminku na ulici nějaký známý zaskočil po porodu otázkou? ,,Tak co, kdy to čekáš?’’ Hlavně se tím nenechte rozhodit, bříšku prostě chvíli trvá než splaskne. Od toho máme šestinedělí a někdy ani to nestačí.

Po příchodu z porodnice

Šestinedělí se tomu říká, protože měkké tkáně se hojí přibližně šest týdnů. Během tohoto období se děloha čistí a zavinuje. Proto po porodu a nějakou dobu po něm zůstává vypouklé bříško.

Vzpomínám si, jak jsem po prvním porodu měla pocit úplně dutého břicha. Teď po tom třetím porodu se mi během šestinedělí břicho sice zatáhlo, ale zůstaly mi kilíčka, která jsem si vyjedla navíc.

Zlatá Panenka Marie

Bříško se po porodu zpočátku rychle zmenšuje, protože dochází k zavinování dělohy. Říká se, že to první zavinování odpouští Panenka Marie. Něco na tom bude. Většina maminek, stejně tak i já, o prvním zavinování dělohy ani netuší. Za to po druhém a třetím porodu, bolelo jako čert.

Při druhém porodu mi dokonce porodní asistentka říkala, že po třetím porodu snad už víc bolí to zavinování, než samotný porod. Ale naštěstí to tak horké nebylo. Nebo jsem na to byla psychicky připravená, že to bude zase hodně bolet.

Nejrychleji se děloha zavinuje prvních pár dní, tedy hlavně ty v porodnici. Děje se tak při a po kojení, kdy se vyplavuje hormon oxytocin, který tento proces stimuluje. Bolesti se postupně snižují až ustanou úplně.

Pomozte své děloze

Máte několik možností, jak procesu pomoci a ulevit od bolesti. Můžete vyzkoušet to co já.

Zavinování dělohy jsem podporovala masáží pomocí olejíčku Po porodu od Nobilis Tilia. Prováděla jsem ji dvakrát denně po sprchování. Od žeber jsem si vymasírovávala břicho dolů ke stydtké kosti. Jemným tlakem jsem jela po břiše a v místě, kde jsem ucítila okraj dělohy jsem zastavila a chvíli držela.

Často jsem si lehala na břicho a pak na předloktí. Byl mi příjemný ten tlak na břicho. Úplně nejlepší pocit jsem měla, když jsem si dala to svoje miminko do polohy na srdíčko a její teplé bříško leželo na mém. Když se ještě trochu odrážela nožičkama a vlastně mě masírovala, bylo to velmi příjemné.

Nejoblíbenější poloha

Příroda tohle spojení maminky s miminkem vymyslela do posledního detailu.

Dalším tělesným orgánem, který během těhotenství zažil své je kůže. Ta se při těhotenství pořádně vytáhne. Aby nezůstala povolená, můžete ji stimulovat kartáčováním.

Já jsem se kartáčovala dvakrát denně před sprchou. Rychlé krátké tahy kartáčem jsem střídala s druhou dlaní ve směru zdola nahoru a křížem od kyčle k opačným žebrům.

Navíc jsem se ráno sprchovala studenou vodou, díky které se kůže pořádně prokrví.

Cvičení je základ

Sice se říká, že s cvičením se má začít až po šestinedělí, ale není tomu tak. Jsou cviky, se kterými můžete začít hned.

Základním je aktivace pánevního dna. Zpočátku vleže na břiše nebo na zádech a postupně se dostávejte do vyšších pozic, kde už působí i gravitace.

Začněte s kratšími intervaly stahů a postupně je prodlužujte. Následné povolení by mělo trvat stejně dlouho.

Základní poloha vleže na zádech

Když už své pánevní dno opět vnímáte, můžete zkoušet, co nejvíce vydechnout a zaktivovat tak břišní svaly. Další cviky najdete v mém online kurzu Rychlovky pro šestinedělky, mrkněte sem >>


Sama jsem se snažila denně cvičit na pánevní dno a stahování bříška. Pánevní dno jsem aktivovala i několikrát denně, cítila jsem, že mi to jde každým dnem lépe a lépe.

Objektivní základy dalšího počínání

Na konci šestinedělí jsem si došla ke kolegyni na kontrolu. Pomocí ultrazvuku mi změřila aktivitu pánevního dna a rozestup břišních svalů, tedy jestli nemám diastázu.

Objektivní ultrazvukové vyšetření

Tzv. LIFT, cože je vzdálenost, jakou dokážete pánevní dno zvednout mi naměřila 1,64cm, před otěhotněním jsem to zvládla na 2,17 cm, což je teď můj cíl. Do běžného života postačuje 1 cm, ale dva jsou samozřejmě lepší;)

Co se týká rozestupu, tam mi kolegyně naměřila 1,6cm. O diastáze mluvíme od 1,5 cm. Stačí tedy ještě chvílí máknout a bude to v pořádku.

Během šestinedělí jsem vytvořila online kurz RYCHLOVKY PRO ŠESTINEDĚLKY, odkaz zde>>. Najdete tam sestavy krátké sestavy na každý týden a další videa, která se vám budou v šestinedělí hodit.

Konec šestinedělí

Nestarejte se jen o miminko a zbytek rodiny. Věnujte péči i svému tělu. Věřte, že po těhotenství a šestinedělí ji potřebuje.

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.