Čerstvé miminko potřebuje první tři měsíce od porodu ještě trochu ,,dopéct.“ K tomu mu poslouží aktivní milující rodičovská náruč, ale i nejen ta.
V těhotenství je miminko v bříšku jako v bavlnce, pěkně v měkkém, těsném, tmavém a teplém prostoru. Po narození na něj okamžitě začne působit gravitace, nemá ohraničený prostor kolem sebe, není už takové teplo a pokud ho maminka nechová je položeno na pevnou rovnou matraci.
Ve většině porodnic okamžitě po porodu následuje bonding, kdy se miminko položí na maminku a podporuje se tak vznik jejich vzájemné vazby. Následuje ošetření novorozence a pokud rodiče souhlasí, tak i jeho vykoupání. Sestřičky miminko zavinou a donesou vám takovou larvu. 😀
Zavinování aspoň trošičku zmírňuje tak náročný vstup do našeho světa. Kromě toho, že zavinování nahrazuje těsný prostor v maminčině břiše, působí na nezralou nervovou soustavu vašeho novorozence.
Tato nezralost se projevuje tzv. primitivními reflexy. Mezi ten nejviditelnější patří tzv. Moro reflex, ke kterému dochází při náhlé změně polohy hlavy vůči tělu, například při rychlém pohybu nebo při leknutí. Děťátko roztáhne ruce, následně ztuhne a pak se rozbrečí. Novorozenec se leká i vlastních pohybů a v klidu se nevyspí a tudíž ani vy.
Zavinovačka zmírní tuto úlekovou reakci tím, že zabrání rozpažení a následné reakci celého těla. Děťátko tedy není tak drážděno a nepláče při každém šustnutí. Velmi pozitivní vliv má zavinování hlavně u nedonošených miminek.
Zavinování dětí se předává z generece na genereci už z doby dávno před naším letopočtem. Jen dříve nakládání se zavinutým miminkem bylo krapet drsnější. V zavinovačče byli kojenci zavěšování horizontálně ale i vertikálně. Rodiče je vázali tak pevně, že jim způsobovali až deformity končetin. Proto v 18. století bohatší vrstva začala od zavinování ustupovat a v 19. pak i zbytek obyvatelstva.
V 20. Století se k němu opět vrací, ovšem v jemnější formě. V České republice je velkou propagátorkou paní Kiedroňová, kterou možná znáte i díky knize Něžná náruč rodičů. Ta používá péřovou zavinovačku, tzv. Dráčka, který má krátký a širší cíp pod hlavou a delším užší cíp překrývá nohy.
Péřová zavinovačka je moje srdeční záležitost, i přesto že ta naše nejmladší v ní nechce být. Je totiž nejradši u mně v poloze na srdíčku. Přikládám to tomu, že se jako jediná narodila v termínu, takže je trošku zralejší než starší děti. Rukama sice ,,čaruje“, ale v posteli u maminky pod peřinou ji to tolik neleká. Navíc už mám zase jiné zkušenosti a asi i lépe vnímám její potřeby než s nejstarší Maruškou.
Ale na ty svoje péřovky nedám dopustit, půjčuji je kamarádkám a vrací se mi s pozitivními ohlasy.
Péřové zavinovačky mají velkou výhodu v tom, že jsou měkké a tvárné. Děťátka se v nich uvelebí a nejsou tolik nestabilní tak jako na rovné pevné podložce.
Tím, že peří můžete naklepat více pod hlavičku, vytvoříte jí správnou a měkkou oporu, jak v poloze na zádech tak i na bocích. Tyto polohy byste měli často měnit, díky tomu zabráníte sležení hlavičky, ke kterému velmi často dochází, pokud dítě leží pouze na matraci. Z tohoto důvodu doporučuji na začátek dávat na matraci ještě velký péřový polštář.
Zavinovacku dávejte i do kočárku. Dítě se při každém drncnuti nebude lekat. Hodně to vidím v létě, kdy maminky nechají rozbalené miminko jen na podložce v kočárku a ono bimbá ze strany na stranu a dítě pláče, na což maminka reaguje dalším houpáním a podněcuje tedy další lekání. V kočárku ji snese i to naše mimino.
Ani v létě se nemusíte péřové zavinovačky bát, do kočárku ji můžete jen vložit a zavinout miminko pouze do pleny.
Prvorodičky ocení její pevnost a bezpečnost, nemusí mít strach dát to svoje čerstvé miminko pochovat.
Tak jako nepotřebujeme, aby se miminko rušilo přílišným pohybem při spánku, v bdělém stavu naopak potřebujeme volný pohyb. To znamená, že postupně ubíráme pohodlí a miminko pokládáme častěji a častěji na pevnou podložku, kde může získat pevnou oporu, aby se mohlo zdravě vyvíjet. Několikrát denně jej dáváme na záda i na bříško a prodlužujeme dobu v těchto polohách strávenou.
Pokud už mimo nepotřebuje zavinování, poslouží vám zavinovačka jako peřinka. Naopak pokud zavinování vyžaduje a díky němu se dobře vyspí, prodávají se různé velikosti péřovek.
Ulehčovátko, ale jako jedno z mála jej doporučuji
Co si bude povídat, miminku je nejlépe v maminčině náruči. Když cítí její tělo, teplo a tlukot jejího srdce. Tím, jak ho maminka pevně ale měkce drží, k úlekovým reakcím téměř nedochází. Jak nosit miminko si můžete vyzkoušet podle tohoto INSTRUKTÁŽNÍHO VIDEA.
Ale upřímně, kdo má sílu na to, miminko neustále chovat a zvláště pokud vyžaduje i houpání.
Proto péřovou zavinovačku jako jedno z mála ,,ulehčovátek“ pro rodiče, vřele doporučuji. Nervy máme jenom jedny.
Krásný den
Markéta z REHABE