Vyplatí se ,,babské“ rady ohledně porodu?

Vůbec by mě nenapadlo, že budu třetí dítě přenášet. Hlavně z toho důvodu, že se starší dvě narodily dříve. Předpokládala jsem, že to tak bude i tentokrát a naordinovala jsem si porod v 38.týdnu. Anežka na to ale měla jiný názor.

Asi se jí nedivím, do klidu jsem se pořádně dostala opravdu až v 39.týdnu a začala si užívat volna. 

Pátrání po babských radách

Netrpělivé čekání na porod mě přinutilo pátrat po babských radách, jak si porod přivolat.Paní doktorka mi i nabídla Hamiltonův hmat, ale ten bych nechala až jako předposlední variantu před vyvolávací injekcí:)

Proto jsem začala hledat babské rady ohledně porodu. Co jsem vypátrala vám shrnu v následujících řádcích. Tyto rady jsem získala od kamarádek nebo z internetu a zkusila přidat jejich vysvětlení, ale neberte to jako ověřené metody, spíše jako tipy na vyzkoušení 😉

Nejčastější rady, kterých se mi dostalo, byly sex, procházka a teplá koupel.

Co se týká sexu, může se zdát, že jde o mechanický spouštěč porodu. Ale to není všechno. Při sexu dochází také k chemické reakci, protože spermie obsahují velké množství prostaglandinů, které také připravují čípek na porod. Prostaglandiny se používají i při vyvolávání porodu.

Procházka, ale i celková vyšší pohybová aktivita před porodem může porod spustit. Těžko říct, jak je to u těch, které jsou aktivní celé těhotenství. Před prvním porodem jsem v sobotu šla na Jizerku, ve středu nakupovat do Ikei a v noci jsem začala rodit.

Horkou koupel s teplotou vody kolem 40 stupňů Celsia už doporučovaly naši předkové. Vylepšit si ji můžete několika kapkami Levandule, která pomáhá otevírání porodních cest. Jen dejte pozor na snížení krevního tlaku, protože každý na její vůni reaguje jinak. 

Levandule

Dalším známým pomocníkem je čaj z maliníku. Já jsem pila předporodní čaj od Nobilis Tilia, který obsahuje ještě jahodník. Tyto bylinky zmírňují bolesti v druhé době porodní a dokáží šetrně vyvolat stahy, pokud nadešel čas porodu.

Stejně jako maliník se hodně využívají lněná semínka. Někdo pije odvar od 35. týdne do 37. týdne nebo lze semínka konzumovat po nabobtnání nebo přelití horkou vodou, prostě tak, aby byla slizká. Dokáží zvlhčit porodní cesty a měly by také podpořit tvorbu mléka.

Ricinový olej a lněná semínka

Poslední tři věci pro mě byly novinkou při mém třetím těhotenství. Jsou jím datle, ricinový olej a pupalka.

Při konzumaci 6 datlí denně v posledním měsíci těhotenství doplníte tělu mnoho prospěšných látek. Údajně je dokázané, že snižují bolest při porodu, porod zkracují a snižují potřebu uměle vyvolaného porodu.

Datle a předporodní čaj

Ricinový olej se používá po staletí. Jeho efekt spočívá v tom, že způsobí křeče a stimulaci střev, které následně vyvolají děložní stahy. Což teda mohu potvrdit. 2 lžíce ricinového oleje smíchané s 2 dcl meruňkového džusu a panákem něčeho tvrdšího tvoří porodní koktejl . Přijde mi to jako vražedná kombinace, ale hlavně protože se celé těhotenství alkoholu vyhýbám. 

Když jsem u toho alkoholu také 2 dcl červeného vína mohou porod vyvolat.

Posledním tipem je pupalka, tu jsem vyzkoušet nestihla. Chtěla jsem ji koupit v lékárně, ale o jejím účinku na vyvolání porodu tam nevěděly, tak jsem od toho radši ustoupila. Prodávají se tabletky na zobání, které se užívají 3 týdny před porodem. Méně známá je večerní aplikace přímo do pochvy. Pupalka by měla připravovat ženské tělo na porod a uvolňovat porodní cesty. 

Co jsem nakonec vyzkoušela já? 

Co jsem vyzkoušela jste asi pochopili z obrázků. :-D. Pila jsem předporodní čaj asi 3 týdny před porodem. Poslední dny jsem si dopřávala levandulovou koupel. 

A úplně ten poslední den jsem to pořádně rozjela. Po probuzení jsem vyrazila na svižnou procházku. K snídani jsem si dala čaj a přidala 6 datlí. 

Kolem 19. hodiny mi kamarádka napsala o ricinovém oleji, naštěstí ho měla doma, tak jsem si pro něj hned došla a udělala jsem si zeleninových salát s 1 lžící oleje a 2 lžicemi namočených a rozmixovaných semínek.Pěkně mě tahle kombinace prohnala 😂. Říkala jsem si, že kdybych opravdu rodila, nebudu potřebovat klystýr.

Salát s ricinovým olejem a lněnými semínky

Na závěr jsem si dopřála levandulovou koupel a chtěla jsem to završit tím sexem, ale přišel jeden malý Kazi..k a ten mi plán překazil. 😀 

Ale vůbec to nevadilo, protože ve 3 mi začaly kontrakce a v 8:22 se nám narodilo naše mimino přesně na termín z ultrazvuku. Takže vlastně těžko říct, jestli to pomohlo nebo ne. 😉 Každopádně porod byl rychlý a takový jaký jsem si představovala, když jsem na něj trénovala. Jak? To si můžete přečíst v tomto článku>>

Naše holčička

Inspirace k vyvolání porodu, myslím, máte dost a záleží jen na vás, jestli ,,babským” radám věříte nebo ne. Přeju hodně štěstí u porodu a ať vás miminko moc nenapíná.

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, pořiďte si ebook Těhotenství s nadhledem aneb 5 témat, nad kterými přemýšlí každá těhulka>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.