Posazuje se vaše dítko přes šikmý sed? I to může ovlivnit klenbu nohy

Co se týká vývoje kojenců, už většina maminek ví, že je potřeba, aby dítě lezlo. Jen zopakuji, při lezení se dítě pohybuje křížem ruka – noha na všech čtyřech končetinách, přičemž se opírá o dlaně a o kolena (holeně).

Když se z miminka stane lezec, mají z toho všichni radost, včetně mě. Ještě větší radost ale mám, když si děťátko ještě předtím, než se rozleze, sedne do šikmého sedu. A úplně nejvíc jásám, když to zvládne na obě strany. Už jste to ode mě četli – tělo touží po symetrii.

Posazování přes šikmý sed

To jestli si kojenec bude sedat přes šikmý sed, můžete ovlivnit už mnohem dříve:

-  Od 4,5 měsíce, kdy vleže na břiše dochází k opoře o loket a opačné koleno, přičemž dítě volnou rukou sahá po hračce.
-  V 5. měsíc se kojenec otáčí na bok. V této poloze je žádoucí výdrž a hra.
-  Kolem 7. měsíce následuje nízký šikmý sed (opora o loket) a pivotování - točení dokola kolem osy.
-  V 8. měsíci se dítě vytáhne do šikmého sedu, kde se opřou o kořen ruky.
-  Souběžně kolem 9. měsíce se dějí dvě akce. Posadí se přes šikmý sed do volného sedu a rozleze se.

Časové údaje jsou orientační, dítě je může plnit až dva měsíce dopředu, ale i dva měsíce později.
Všechno by mělo zvládnout na obě strany. Jakmile vám děťátko ukáže nějaký nový vzor na jednu stranu, ihned ho motivujte k témuž na stranu druhou.

 

Nízký šikmý sed

Zbystřete svou pozornost, když uvidíte jednu z těchto tří situací :

  • 1
    Dítě se na všechny čtyři vyhoupne odtlačením vzad
  • 2
    Dítě se nejprve se rozleze
  • 3
    Dítě si sedá do šikmého sedu jiným mechanizmem

1. Dítě se na všechny čtyři vyhoupne odtlačením vzad

Toto je zcela v pořádku, jen je to slepá ulička, která nevede k dalšímu vývoji. Z této polohy se ještě nerozleze, dostává se do ní jiným mechanizmem než do lezení.

Ujistěte se, že zvládá nízký šikmý sed. Pokud tuto polohu vůbec nevyhledává, zkuste mu nabízet hračku ze strany a shora v poloze na břiše tak, aby se po ní natahovalo a do nízkého šikmého sedu se dostalo. Pokud se nedaří, obraťte se na fyzioterapeuta. Následně můžete trénovat vytažení do vysokého šikmého sedu. Opět nabízejte hračku ale ze strany a z větší vzdálenosti, aby se po ní natáhlo a protáhlo loket u opřené ruky.

2. Dítě se nejprve se rozleze

Pokud se děťátko nejprve rozleze, často místo šikmého sedu volí klek, který se změní ve W sed, protože se mu patičky rozjedou do stran. Je v něm stabilní a spokojené, protože má širokou základnu. Nedochází ale k protažení a ani k posílení svalů kolem kyčelního kloubu, které potřebujeme, aby se nám kloub formoval, tak jak má. Navíc nezapojuje šikmé břišní svaly, které zpevňují trup. 

Klek z lezení

S nápravou je potřeba začít okamžitě a nenechat dítě vůbec na paty dosednout. Protože se stereotypy velmi rychle fixují a těžce se přeučují.

Dochází k tomu, když má dítě slabé trupové svalstvo, nedostatečné rozsahy v kyčelních kloubech. Ovlivnit to také mohou zevní faktory jako těsné oblečení nebo plena, či kluzká podlaha (lino, dlažba…)

Nejprve zlepšete ty zevní faktory a následně můžete trénovat šikmý sed z polohy na čtyřech tak, že dítěti ukazujete hračku a navedete ho zadečkem do strany.

Z polohy na čtyřech do šikmého sedu

3.Dítě si sedá do šikmého sedu jiným mechanizmem

Dítě leze a sedne si do šikmého sedu, ale jiným mechanizmem. Zadeček si posadí dovnitř k patě a druhou nohu si pokrčí před sebe, takže to vypadá, že sedí ve vzorném překážkovém sedu. Ale my potřebujeme aby si sedal zadečkem ven, opřel se o zevní stranu kolene a stejně tak se i vracel zpátky na všechny čtyři. Jedině tak se zapojují svaly, tak jak mají. Nápravu provádíte stejně jako v bodu 2.

Proč to vůbec řešíme?

V prvním roce života se nám tvoří klouby podle toho, jak tahají svaly. Říkáme, že funkce tvoří orgán. A my chceme, aby se  klouby vytvořily správně,  aby se všechny svaly zapojovaly stejnoměrně, žadný se nepřetěžoval a jiný naopak neochaboval. 

Navíc si musíme uvědomit, že svaly neovlivňují jen jeden kloub, ale tvoří  komplexní síť, díky které se vyvíjí celá kosterní soustava. Takže pokud ovlivníme jeden kloub, ovlivníme i další. 

To znamená, že pokud se nám rovnoměrně nezapojí svaly kolem kyčelního kloubu, nemusí se nám ani správně vyvinout koleno, klenba na noze nebo páteř.

Proto sledujte vaše děti a porovnávejte obě strany. Pravidelným každodenním opakováním se je zkuste naučit správné stereotypy, pokud si k tomu nedojdou samy.

Někdy je to boj, zvláště pokud už mají svůj stereotyp zafixovaný. Pokud na to nemáte trpělivost, pár dní to nechte uležet a časem to během dne opět zkuste.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na fyzioterapeuta.

Vaše Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.