Svým pacientům vždy říkám, že pokud se chtějí zbavit bolesti, měli by cvičit doporučený cvik každé dvě hodiny. Proč? Svaly a vazy mají tendenci se do dvou hodin stáhnout do původní délky, takže pokud je chceme protáhnout a nějak přetvořit, je potřeba s nimi často pracovat.
V praxi se mi denně potvrzuje, že pravidelné cvičení uzdravuje. Ten, kdo cvičí několikrát denně a dodržuje domluvené zásady, se zlepší mnohem rychleji, než ten, kdo necvičí a nebo cvičí jen občas. Ale jak se k té pravidelnosti donutit?
Sama sebe jsem se několikrát snažila donutit k večernímu cvičení. Již nějaký čas se poránu protáhnu při pozdravu slunci, ale donutit se k další aktivitě přes den mi pořád nešlo. Nenašla jsem čas a tu správnou motivaci. To se změnilo, když se nám kamarádka zmínila, že jí trenérka dává cvik s určitým počtem opakování, který měla denně celý týden cvičit. S ostatními holkami z party jsme se úplně nadchly, založily jsme si cvičící skupinu na viberu, kam jsme si denně psaly naše pohybové aktivity a plnění toho konrétního cviku (př. 50 dřepů, 20 kliků). No vydržely jsme asi tři týdny :-D, ale mně to stačilo a od té doby pravidelně cvičím dvakrát denně.
Vytvořit si návyk trvá přibližně tři týdny. Než se z nějaké činnosti stane návyk, musíme projít procesem zvykání. To je asi ta nejtěžší část, při které je nutné bombardovat mozkovou kůru, aby dala tělu pokyn k akci. Pro mě to byly zprávy od holek, že už mají odcvičeno a také tabulka, kterou jsem si vytvořila, abych si mohla odškrtávat, že mám splněno (to mě baví :-)). Ale může to být budík na telefonu, nebo cedulka na viditelném místě, ale někdo je tak zodpovědný, že mu stačí jeho vůle. Mně ne 😀
K vytvoření návyku pomáhá stanovení denní doby, kdy danou aktivitu budu provádět. Já jsem většinou během dne po tom našem cvičení ani nevzdychla, ale když jsem uspala děti a měla čas se mrknout na mobil, sesypaly se na mě zprávy, co která za ten den zvládla, tak mi nezbylo nic jiného, než si ještě v devět večer zacvičit, aby mě nevyhodily z party 😀 a tak vznikla moje večerní cvičící chvilka. Vždy po uspání dětí automaticky sejdu do obývacího pokoje, zapálím si svíčku a vklidu si zacvičím. Už nad tím ani nepřemýšlím. Manžel si také udělal návyk a pravidelně hraje NHL 😀
Zkuste si projet v hlavě celý svůj den a zamyslete se, co pravidelně děláte a vlastně už nad tím ani nepřemýšlíte, například ranní a večerní hygiena, pětkrát denně jídlo :-), uspávání dětí..
Začala jsem po malých krůčcích a postupně přidávala další cvik. Zpočátku jsme cvičily padesát dřepů, pak dvacet kliků. Následně jsem si sama přidala pozdrav měsíci. O Vánocích jsem se zamilovala do obličejové jógy, takže zakomponovat další cviky do ranního a večerního cvičení už nebyl takový problém a každý týden přidávám další. Jako poslední jsem přidala posilování pánevního dna a šikmých břišních svalů. Tak mi vznikla ranní a večerní sestavička, do které se tedy občas nutím, ale přináší mi radost. Když náhodou nestíhám, nebo jsem prostě tak unavená, že to večer nezvládnu, tak už mi to chybí a snažím se následující den přidat opakování, abych to dohnala :-D.
Už se mi to moje cvičení stalo potřebou a dostalo se do podvědomí.
Když po pacientech chci, aby cvičili každé 2 hodiny, doporučuji například cvičit před každým jídlem, nebo před každou cigaretou.
Chcete si číst a nemáte na to čas? Můžete po nebo při uspávání dětí (naší Marušce stačí, když s ní jsem v posteli), nebo když koukají na večerníček.
Potřebujete se donutit k úklidu, jako já? Vždy po jídle hned ukliďte a umyjte nádobí. Neodkládejte to. Donuťte děti ještě před večeří uklidit hračky..
Chcete se něco nového naučit a víte, že večer už to nezvládnete? Zamyslete se, kdy bys se to dalo zvládnout. Někdo třeba může zůstat déle v práci a učit se tam, nebo přijít domů, nerozhlížet se a hned na to jít. Zapište si činnost do diáře, ať s ní počítáte, třeba jako s rande. Randěte sami se sebou 😉
Chcete se naučit pravidelně jíst? Nařiďte si budík.
Chcete správně sedět a neustále se hrbíte u počítače, nalepte si na něj cedulku ,,Narovnej se!“
Potřebujete se více hýbat? pořiďte si psa 😀 Proč mám psa si můžete přečíst tady >>
Chcete s něčím začít, ale zatím se Vám to nedaří? Nevadí, mrkněte na shrnutí dole a pojďte do toho 😉 Tyto principy můžete napasovat téměř na vše.
Po nějaké době se nám aktivita zautomatizuje, že už nemusíte tolik pracovat vědomě, ale spíše se zapojí podkorové struktury, tedy podvědomí.
EDIT: Máme tu nový rok a s ním i doba nových předsevzetí, Chceš tentokrát tomu svému dostát? Přidej se do NOVOROČNÍ NAKOPÁVAČKY.