Jak plenka ovlivní vývoj vašeho miminka aneb nejlepší plenka je žádná plenka

Nedávno si mě kamarádka pozvala na kontrolu svého prcka. Jak jsem vkročila do místnosti, moc mě zahřál pohled na miminko ležící před hořícím krbem, bez kaťat a jen s látkovou plenou mezi nohama. 

Mimo bez plenky

Nechávat totiž miminka co nejčastěji bez plenky je moje základní rada pro čerstvé maminky. I minimální plenka ovlivní, jak kojenec používá své dolní končetiny, stejně tak těsné dupačky. Mrkněte se na vaše miminko, jak zvedá nožky, když je oblečené?  Možná spíš skoro nezvedá, že? A teď mu všechno sundejte z nohou a uvidíte, jak mu nohy vystřelí rychle nahoru. 

Vývoj dolních končetin

Kolem 3. měsíce byste měli vidět, že zvládne polohu 90-90-90, tedy pravý úhel v hleznech, kolenou a kyčlích. Kolem 5. měsíci si dítko dosáhne na kolena, kolem šestého si chytne chodidla a v 7. měsíci si strčí prsty u nohou do pusy. V tuto chvíli má největší zevní rotaci v kyčlích ve svém životě, pokud to v budoucnu nebude gymnasta. Je přitom stabilní na lopatkách a nepřepadává na stranu.

Zvedání dolních končetin svědčí o pevnosti břišního svalstva. Velmi pomáhá také při otáčení na bříško.

Jak se pasou koníci

Tak jako by mimčo mělo být co nejčastěji bez plenky na zádech, stejně tak je to výhodné v poloze na břiše. Plenka totiž nanáší dítěti těžiště dopředu a je pro něj pak náročnější opřít se o horní končetiny. Navíc ovlivní postavení pánve, ta by měla mít možnost se sklopit. Stydtká kost se vytáhne k pupíku a kostrč se stáhne dolů, díky komplexnímu zapojení břišních svalů. K tomuto dochází mezi třetím a čtvrtým měsícem při tzv. pasení koníků

Jak by mělo pasení koníků vypadat?

Miminko se opírá o lokty, které jsou v úrovni ramen, předloktí směřuje vpřed. Tím, jak se opře, dojde k zapojení svalů kolem lopatek, napřímení krční a hrudní páteře, zapojí se břišní svaly jako celek a dojde ke zmiňovanému sklopení pánve. Vznikne opora o lokty a stydtkou kost.Tomu se říká první vzpřímení.

Pasení koníků

Teď si možná říkáte, jestli máte jako opravdu nechávat dítě skoro nahé. ANO, nechávejte. Ale stačí, když bude mít rozepnuté bodičko, navléknuté ponožky nebo podkolenky, mezi nohy přehodíte plenku a je to. Pokud máte doma chladněji, ještě mu přes nohy dejte čtvercovou plenu, ta je lehká a trochu ho zahřeje.

Čím častěji takto bude tím lépe, ideálně při každém přebalování.

Co ty látkové pleny?

Hodně často dostávám otázku, co si myslím o látkových plenkách. Za mě nejlepší plenka je žádná plenka a nebo čtvercové. Moderní látkové pleny bych dnes dávala už jen na spaní a nebo do kočárku, ne když je dítě v bdělém stavu. Sama jsem první dceru látkovala a vidím na ní, kde má nedostatky. Úplně si vybavuju kolegyni, která se věnuje dětem, jak mi radila a já neposlouchala a teď s Maru cvičíme, abychom ty nedostatky dohnaly. Ale nesvádím to jen na látkové pleny. Dětem jsem se terapeuticky tou dobou ještě nevěnovala.

Velký zadeček s látkovou plenou

Jakou podložku vybrat

Ještě jednu věc bych ráda zmínila a to je nesmekavá pevná podložka, na které by dítě mělo být když je vzhůru. Pokud je na břiše, potřebuje se opřít. Což na měkké dece nepůjde. Navíc ji bude neustále vytahovat a místo opory bude trénovat úchop. Naopak pokud spí, mělo by být na měkké podložce, ideálně mu na matraci dejte ještě péřový polštář a péřovou zavinovačku. Většina dětí má predilekci hlavičky, což znamené, že ji převážně otáčí na jednu stranu, takže dochází pak k jejímu sležení. 

Vždy říkám, rodičům, že pokud dítě nemá nějakou strukturální vadu, o čemž by se vědělo a sleží si hlavičku, je to vina rodičů.

Apeluji na vás, do té doby než se miminko samo otočí na břicho, hlídejte ,zda otáčí hlavičku stejně na obě strany v leže na zádech i na břiše.

Základní manipulaci s kojencem můžete zhlédnout ve videu, klikněte sem >>.

I když se to všechno zdá náročné, věřte, že není. Pokud miminku budete věnovat pozornost v prvním roce života, ušetříte sobě i jemu starosti do budoucna.

Mějte krásný den,

Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, pořiďte si ebook Těhotenství s nadhledem aneb 5 témat, nad kterými přemýšlí každá těhulka>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.