Něco přes půl roku využíváme nový přístroj pro laserovou terapii. Je jím MLS ® laser Mphi 75.5. Máme s ním výborné zkušenosti při léčbě pohybového aparátu našich pacientů.
Vysokovýkonný laser velmi rychle působí proti zánětu, otoku, bolesti a zrychluje obnovu poškozených tkání. Pacienti v akutním stavu udávají úlevu již po 3 až 5 procedurách.
Stále více ho používáme také při léčbě postcovidového syndromu. Jak jste si jistě všimli infekční onemocnění COVID – 19 není jen onemocnění způsobující dechové problémy, ale napadá i jiné systémy v těle zejména ty, které jsou již oslabené. Pokud problémy přetrvávají déle než 12 týdnů mluvíme o postcovidovém syndromu.
Dle informací ze zářijové konference Unie Fyzioterapeutů ČR (UNIFY ČR) minimálně 5% pacientů s covidem dostane postcovidový syndrom. Po šesti měsících se ještě ¾ pacientů cítí unavenější a mají dechové problémy obzvláště při zátěži. Většina příznaků pak mizí kolem 12.-18. měsíce po onemocnění.
Jako jednou z terapií volby je rehabilitace, jak potvrzují také pneumologové. V terapii postcovidových pacientů se provádí nejen individuální fyzioterapie, která se zaměřuje na konkrétní pohybový problém pacienta, ale přidává se také dechová terapie, aby se zlepšila funkce plic. Dále by se měla postupně zvyšovat zátěžová tolerance např. při chůzi.
Novinkou, která už se začala dokonce využívat i v některých nemocnicích (Kolín, Kladno) na ARO a JIP, je právě MLS ® laser. Po aplikaci několika ozáření dochází ke zlepšení rtg nálezu na plicích. Více o MLS laseru se dočtete zde >>
Ukazuje se, že díky tomuto zlepšení následně často také ustoupí přidružené problémy.
Pokud máte tedy ještě nějaký postcovidový problém, myslete na to, že vám může pomoci rehabilitace, případně i tento laser. Kontaktujte tedy svého lékaře a tuto možnost s ním projednejte.
Markéta z REHABE