Nordic walking neboli severská chůze vznikl ve Finsku jako letní příprava běžců na lyžích v roce 1930 a rozšířil se do světa. Jedná se o chůzi s holemi, které využíváte k odrazu ne k opoře jako je tomu při chůzi s turistickými holemi. Tímto odrazem prodloužíte krok, chůzi zrychlíte a zapojíte svaly celého těla v šikmých svalových řetězcích, díky čemuž napřímíte svou páteř.
Při nordic walking ucítíte jiné svaly než při chůzi nebo běhu. Asi největší rozdíl je v zapojení horních končetin. Kdy tlakem na hůlku při odrazu makají tricepsy, svaly horních končetin a kolem lopatek. Zároveň zaberou šikmé břišní svaly a protáhne se páteř. Odrazem od hůlky prodloužíte krok, takže pěkně maká zadeček.
K procházce s holemi jsem se rozhoupala asi před dvěma týdny, protože rychlá chůze ani běh mi už nedělal v těhotenství radost. Při běhu jsem cítila tlak do břicha a po chůzi mě bolela záda. Dlouho jsem se snažila vydržet. Při běhu jsem vtahovala pánevní dno, protahovala páteř, tak aby se mi bederní lordóza vyrovnala, ale před pár týdny moje snahy přestaly stačit. Už jsem se spíš trápila.
Konečně jsem se přemluvila a po letech opět vyzkoušela nordic walking. Hole jsem si koupila už tak před čtyřmi měsíci, protože jsem věděla, že budu muset začít. Říkala jsem si, kdo ví , jak dlouho s rostoucím břichem vydržím běhat a já nějakou aerobní aktivitu prostě potřebuju k životu 😉 Přišlo to tak ve 22. týdnu těhotenství, to už mi bolest břicha při běhu radost nepřinášela, navíc jsem po doběhnutí cítila i záda, protože se v bedrech prohýbám ještě víc než normálně.
Hodně mi pomáhá JEDEN CVIK, který najdeš tady >>
Víte co mě od nordic walking nejvíc odrazovalo? To, že si musím vzít při každém odchodu hůlky a hlavně, že si je musím nějak nařídit, což vyžaduje se podívat na internet a něco si přečíst :-D. Tahle akce mi nakonec zabrala asi 5 minut :-D, ale dokopat se ;). Znáte to?
Když jsem se donutila, hůlky nastavila a vyrazila, bylo to super! Cítila jsem, jak se mi pěkně protáhla páteř, makaly paže a zadek:-), ale hlavně mě potom nebolela záda ani při předklonu ani při dřepu. Po procházce si bedra musím vždycky protáhnout a to chvíli trvá, teď – pohoda. 😉
Základy mám od kamarádky, se kterou jsem kdysi byla na pohybovém víkendu, kde se chodilo touto severskou chůzí. Tenkrát jsem tam dělala diplomku na krokoměry, vyslal mě sem vedoucí práce. Pak jsem ještě nějakou dobu s hůlkami chodila.
Pokusím se Vám přiblížit základy:
NW hole jsou základ. Od turistických se liší svým speciálním poutkem. Díky němu drží na ruce a můžete se o něj opřít při odrazu.
Hole si můžete pořídit jednodílné a nebo teleskopické které si můžete upravovat. Jednodílné lépe snáší odraz, ty teleskopické mají výhodu v nastavitelnosti, ale časem se vám můžou při odrazu zkracovat.
Správná výška hole pro běžnou populaci se vypočítá tímto vzorcem:
Přesný vzoreček pro sportovce, či seniory si pro jistotu najděte na webu.
NW hole jsou opatřeny tzv. botičkami na tvrdý povrch. Já je teda nosím pořád, protože když jsem je zpočátku neměla, rozčilovalo mě cvakání holí a abych je v terénu sundávala, na to jsem moc pohodlná :-).
Techniku bych vám raději přiblížila v tomto videu.
Malé shrnutí:
Pokud se do nording walkingu chcete pustit opravdu poctivě, doporučuji si pročíst tyto stránky, kde se dozvíte úplně všechno, včetně kde najdete nejbližšího instruktora. Instruktor Vám vždy vysvětlí správnou techniku a upozorní vás na případné chyby.
Možná vám také není příjemný běh z jakéhokoli důvodu, nemusí to být těhotenství ;),například bolesti kolen, nohou, nestačí vám dech.. Důvodů může být mnoho.
Nordic walking kromě těhulkám doporučuji všem, kdo milujete pohyb na čerstvém vzduchu a kdo se chcete udržet fit nebo kdo chcete začít něco dělat třeba po úraze, při redukci hmotnosti nebo pokud vás bolí záda. Tam doporučuji bolest nejprve odstranit, než se pustíte do nějaké akce. Využít můžete můj eBook zdarma Jak si ulevit od bolesti zad, než získáte termín na rehabilitaci.
Díky opoře a odrazu lépe zapojíte trupové svaly a tím nosné klouby ušetříte prudkým dopadům jako u běhu. Zároveň lépe zpevníte trup. Prostě samá pozitiva;)
Tak pojďte do toho 😉
Vaše Markéta z REHABE