Co je to ta diastáza?

Konečně jsem se dostala na SONO, aby se rozklíčovalo, co za bouličku mám na břiše. Ne že by mě nějak trápila, ale nelíbí se mi. 

Už ji tam mám hrozně dlouho, ale pořád nebyl čas ji řešit. Ale když jsem byla na kontrole pih u kožní, zeptala jsem se jí. Ta si nebyla jistá a odeslala mě právě na SONO.

Moje varianty byly tuková bulka, kterou už jsem kdysi měla, nějaký vazivovým útvar pod kůží nebo kýla. Tu jsem si ale nechtěla připustit. No a mám ji tam.

Pravděpodobně mi vznikla při těhotenství s Mikym, protože si pamatuju, že nějakou kuličku jsem na tom břiše cítila. Co si budeme povídat, měla jsem dvouletou Marušku, chodila jsem do práce, kde jsem se nešetřila, stejně tak na pilates, takže asi není divu, že jsem si udělala kýlu.

Jak vzniká diastáza

Proč mluvím o kýle? Kýla totiž vzniká podobně jako tzv. diastáza, což je rozestup břišních svalů větší než 1,5cm. V místě oslabení břišní stěny dochází při zvýšeném nitrobřišním tlaku k vytlačení vnitřních orgánů do podkoží. 

To zní děsivě, že? Děsivé to být může pokud se neřeší. V těhotenství je diastáza ale naprosto běžný jev. Břišní svaly se rozestupují, aby mělo miminko v břiše místo. Takže se, těhulky, neděste, že ji máte. Nicméně myslete na to, že je potřeba po porodu ji sledovat, čemuž se ale budu určitě věnovat v jiném článku.

Několik doporučení, co s ní 😉

Nyní bych vám ráda dala několik doporučení, jak si ji zbytečně nezvětšovat.

1. Jak si zjistit diastázu

Položte se na záda, dejte si prsty nad pupík a zvedněte hlavu. Pravděpodobně se vám nad pupkem vytvoří takový val, já mu říkám ,,vetřelec’’. Přejeďte prsty ze strany na stranu a ucítíte valy přímých břišních svalů. Do mezery si zkuste vložit tolik prstů, kolik se vám vejde, tím změříte její vzdálenost. Pokud si ji chcete změřit celou, pak měřte nad pupkem, 3 cm nad pupkem a pod hrudní kostí.

Jeden centimetr je fyziologický a o diastázu se nejedná. Já mám teď v 19. týdnu cca 2,5 cm ;). Mrkněte na video.

Jak si zjistit diastázu

2. Neposilujte přímé břišní svaly

Pokud cvičíte, což je super, vynechejte sedy – lehy, sklapovačky, prostě cokoli u čeho přitahujete trup rovně k nohám nebo zvedáte obě nohy k břichu.

3. Zvedejte se a vstávejte přes bok

Pokud se zvedáte z lehu do sedu, zapojujete právě přímé břišní svaly a rozestup se vám zvětší. Lepší bude , když se nejprve položíte na bok, hodíte nohy z postele a ty vám svou vahou jako páka pomohou do sedu,

Při pokládání se nejprve posaďte na postel, položte se na bok a pak se jako jeden celek přetočte na záda. Tímto způsobem také šetříte svá záda. Instruktážní video máte tady.

Pokládání přes bok

4. Jak posilovat šikmé břišní svaly

Než začnete s cvičením můžete si šikmé břišní svalstvo nejprve nastimulovat.

Položte se na záda s pokrčenýma nohama a škábejte si břicho rychlými tahy od jedné strany pánve k opačným žebrům. Samozřejmě obě strany ;). 

Připravila jsem pro vás video s dvěma cviky. První vleže na zádech a druhý na čtyřech.

Cvik – tlak křížem vleže na zádech
Cvik – na čytřech

Diastáza je komplexní problém, nezapomínejte na své pánevní dno, do šestého měsíce ho můžete posilovat.

5. Diastázu si můžete zatejpovat

Možností, jak tejpovat diastázu je mnoho. Mně osobně se nejvíc líbí tento způsob. Pokud máte možnost, vyzkoušejte různé tejpy. Protože mám citlivou pokožku a po sundání tejpu mám rudé fleky, které vydrží i několik dní, používám hypoalergenní K-tape K-active. Jinak jsem pak moc krásná :-D.

Kineziotaping

6. Nedřete se

Opravdu netahejte těžké věci ani děti :-). Rada nad zlato, že? :-). Pokud potřebují obejmout, můžete si k nim dřepnout nebo kleknout. Pokud je potřebujete přenést nebo někam zvednout, mají nožičky a ručičky, jistě to zvládnou, když jim jen trochu pomůžete;) a nakonec to bude ještě větší zábava, jen to zabere víc času:)

Rady závěrem

Rada na závěr, přemýšlejte nad tím, co děláte a nebojte se pohybu;). Do všech svých aktivit zakomponujte tenhle JEDEN JEDINÝ CVIKY >>

Po porodu pak myslete na to, že nějaká diastáza existuje a může způsobit pěknou neplechu. Proto pokud si nebudete jisté, vyhledejte fyzio. Případně se můžete obrátit i na nás v Rehabe. Gabča Šáfrová se na diastázy specializuje;). Ale jak jsem psala o poporodní diastáze se určitě ještě rozepíšu.

Mějte se krásně a užívejte těhotenství 😉

vaše Markéta z Rehabe

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.