,,Trápení“ těhulek v 1. trimestru :-D

První těhufotka

Seděla jsem  v nemocniční čekárně na odběry a říkala jsem si, jak je ten začátek těhotenství fuška. Nejen z toho důvodu, že se uvnitř vás něco děje, ale také z toho organizačního, protože co všechno musí těhulka podstoupit než vůbec získá status těhotné, tedy těhotenskou kartičku, je mazec.

To že samotný vznik těhotenství je ve většině případech příjemný akt, asi každý ví:D. Ale co čeká těhulku potom, to ví nebo si pamatuje málokdo, dokonce ani takový mazák jako já, protože čekám třetí mimčo, natož prvorodička.

To, že jsme počali, jsem tak nějak tušila, protože se SNAŽÍM zapisovat si důležité informace, do menstruačního kalendáře v telefonu. S Kamčou (můj drahý muž), jsme se tak nějak domluvili, že třetí miminko necháme osudu. Stanovila jsem nám závěrečný termín, moje 35. narozeniny v červenci. Pak jsem měla v plánu zbavovait se věcí po dětech. A prd. Byl květen, menstruace se mi zase opozdila, ale to v posledních měsících bylo po Covidočkování normální.

Udělala jsem si jeden test asi týden po očekávaném prvním dni menstruace a nic. Za pár dní jsem se probudila celá zpocená, což normální není a Kamil to samozřejmě okomentoval :-). Nedalo mi to a šla jsem si udělat test druhý a ta čárka se tam objevila :D. Ani nevím jestli to bylo překvapení, radost nebo co to vlastně všechno bylo za emoce, nicméně tam prostě byly dvě čárky :-). Jaké pocity jste měli vy? 

Protože jsme s Kamčou hrozně ukecaní, domluvili jsme se, že to tajit nebudem, jak bývá zvykem do třetího měsíce, než těhulka dostane průkazku. Já moc lhát ani neumím a samozřejmě se mě hned v práci kolegyně zeptala, jestli jsem to dostala a nebo si dělala test. Nezbývalo, než kápnout božskou.

Když jsme to vykecali v práci, šli jsme radši hned k rodičům a kamarádům, takže všem bude připadat že jsem těhotná hrozně dlouho. Ale řekli jsme si, že už čekáme třetí dítko a že když to neklapne, tak to prostě neklapne. Díky tomu, že mi není špatně (naštěstí,) dělám zatím všechno na co jsem zvyklá, protože si říkám, že to mimčo musí být silný, aby to všechno vydrželo a kor když bude mít starší ségru a bráchu. Takže až dopíšu tyto řádku, jdu dobalit a uklidit a vyrážíme sjíždět Vltavu :-D.

Trochu jsem odbočila od tématu, do své soukromé sféry 🙂
Samozřejmě jsem hned volala na gynekologii, abych se objednala na první prohlídku. Tam mi těhotenství bylo ultrazvukem potvrzeno. Mimčo zatím bylo malá nezměřitelná tečka. Blížily se prázdniny a kvůli letním dovoleným mě co nejdříve chtěli objednat  na prvotrimestrální screening.  K tomu, je potřeba znát stáří plodu, proto mě čekala další prohlídka za 14 dní. 

První ultrazvuk

Bohužel jsme se ale dostali k tématu cytologie, která mi při posledních dvou kontrolách vycházela hraniční.  Při provedení stěru mi paní doktorka povídá:,, No tak, kdyžtak půjdete do COPu.“ Vůbec jsem nevěděla o čem mluví, ale pak mi vysvětlila, že je to Centrum onkologické prevence. Nějak jsem to vzala, ale vyšla jsem z ordinace a zachvátila mě panika. Co to jako je? Co mi budou dělat? Ovlivní to těhotenství, miminko? No brečela jsem, jak želva, jaký jsem měla strach. Ale zavolala jsem sestřičce zpátky, ta mi všechno vysvětlila. Jedná se o vyšetření, ze kterého nemám mít strach, že to miminko neovlivní. Tak mě uklidnila, ale nějak se mi zkazila původní radost z potvrzeného těhotenství.

Následovala tedy druhá návštěva. Cytologie vyšla stejně hraničně, tudíž mě návštěva COPu přeci jen čeká :-/. Pak to vypuklo. Vypuklo objednávání na různá vyšetření na začátku v těhotenství. Pro mě, jako člověka, který má naplánované celé prázdniny, v práci pacienty, neskutečně organizačně náročná akce 😀

Prvotrimestrální screening, jsem chtěla kvůli manželovi absolvovat v Prahy. Je potřeba udělat odběry před screeningem a protože u nás na gynekologii budou mít dovolenou, tak opět do Prahy. Pak odběry k sestře plus další termín k paní doktorce, kde dostanu průkazku.
Objednat se do toho COPu, kde prý neberou na čas. No to je něco pro mě 😀

Uzavřela jsem akci telefonátem na endokrinologii, kam jsem se ihned po otěhotnění měla přihlásit. Tam mi bylo doporučeno, ať se zastavím pro žádanku na odběry a domluvíme termín. Vyrazila jsem hned druhý den. Rovnou mě i se žádankou poslali na odběry a domluvili termín.

Dostali jsme se na začátek mého vyprávění, kde jsem si v čekárně řekla, že těhulkám napíšu, co je všechno čeká a kde jsem si při tom odběru, které opravdu nemám ráda uvědomila, jaké jsme těhulky chudinky.

Sice v nás roste nový život, ale ten na nás ,,parazituje“ a vlastně nás vyžírá zevnitř :-D, zároveň nás trápí různými vyšetřeními, které bolí a jsou stresové, protože se pořád modlíte, aby bylo všechno v pořádku. Ale co bychom pro ty naše miminka neudělali, že ?;)

Status „TĚHULKA“

Dneska byl den D. Oficiálně patřím potřetí mezi těhulky :-). Obdržela jsem těhotenskou průkazku a už mi to začne – pravidelná vážící tyranie, měření tlaku a nošení moče na každou kontrolu. Ale miminko krásně roste. Má 5,7 cm a pěkně se v břiše chruje a nechce se nechat změřit :-D. No byl to dneska doják na ultrazvuku.

Takže co jsem doteď ještě absolvovala?

Vyšetření na endokrinologii, kterému tedy předcházely zmiňované rychloodběry. Tam vám pan doktor prohmatá štítnou žlázu a ultrazvukem zkontroluje. U mně to naštěstí zatím vypadá dobře, oproti minulým těhotenstvím. Podpořit činnost štítné žlázy můžete zvýšenou konzumací jodu, který je obsažen v mořských rybách. Dvě porce týdně by dle lékaře mohly stačit.

Dále jsem absolvovala VELKÉ odběry. Říkám jim velké, protože z vás upíří sestřičky vysají 5 ampulek krve. A to je něco pro mě. Braní krve opravdu nesnáším a bolí mě. Ráno v 6:15 jsem mrkla na telefon a tam, že v 6:30 mám jít na odběry :-), tak jsem rychle vyběhla. Součástí těchto odběrů byla i glykemie a vzhledem k tomu, že jsem na ně zapomněla, tak jsem se den předem na oslavě svých narozenin pěkně ještě večer ládovala dortíkem :-D. Trochu jsem se zhrozila, ale naštěstí se prý když tak dělá kontrolní odběr. A ten mě čeká, protože jsem tu glykemii opravdu měla zvýšenou.

Vyšetření v prvním trimestru

A to je do konce prvního trimestru asi vše, co jsem absolvovala a že toho bylo, což? Pojďme si udělat shrnutí.

 • POTVRZENÍ TĚHOTENSTVÍ, CYTOLOGIE
  v 6.-8. týdnu, ultrazvuk pro potvrzení těhotenství a určení stáří plodu, cytologie
 • ENDOKRINOLOGIE
  v případě potřeby, krevní odběry před návštěvou, vyšetření krku a štítné žlázy
 • ODBĚRY PŘED PRVOTRIMESTRÁLNÍM SCREENINGEM
 • VELKÉ ODBĚRY
  určení krevní skupiny a RH faktoru, výskyt protilátek v krvi, hodnota cukru v krvi nalačno, test na HIV, hepatitidu B a syfilis, krevní obraz
 • VYŠETŘENÍ PŘED ZÍSKÁNÍ PRŮKAZKY
  začíná pravidelné vážení, měření tlaku a kontrola moči, ultrazvukové vyšetření plodu pro určení počtu plodů, délky plodu a jeho vitalitu

Novopečené těhulky, připravte se nato, že ty druhé dva měsíce budou náročné na různé kontroly a vyšetření, ale určitě to za to stojí. Za případný stres budete náležitě odměněny milovaným miminkem ;). Pokud si těhotenství chcete trochu ulehčit, zkuste tenhle JEDINÝ CVIKY, který vám uleví >>

Kdybyste chtěli nějakou psychickou podporu, můžete se přidat k nám do skupiny REHABE pro (skoro)maminky , kde budeme psát svoje zkušenosti a rady anebo můžete kontaktovat přímo mě na mail marketa@marketahasonova.cz. Přežijte zbytek těhotenství, co nejvíc v pohodě 😉

Markéta z REHABE

,,Jednou ze základních životních potřeb člověka je pohyb. Dopřejte ho sobě i svým dětem. Kráčejte životem s lehkostí a hlavou vzpříma." Můj příběh najdete zde>> Vyzkoušejte si mé rady na vlastní kůži, stáhněte si ZDARMA Jeden jediný cvik pro celou dobu těhotenství>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.